08 Aralık 2016 Perşembe

Kleopatra ve Hayatı!!!Ayrıntılı Bilgi

Kleopatra,Kleopatra'nın gizemli hayatı ,Kleopatra'nın aşkları ,Kleopatra'nın bilinmeyenleri

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2114 kez okundu
Kleopatra ve Hayatı!!!Ayrıntılı Bilgi
 Mısır’ın son firavunu olan Kleopatra (MÖ 69-30)antik dünyanın en ünlü ve en güçlü kadınları arasında yer alır.Roma iç savaşlarındaki rolü, Julius Sezar  (100- 44) ve Mark Antony  (MÖ 83-30) ile olan duygusal ilişkileri ve intiharı ile halen büyüleyici bir tarihsel figürdür.

Kleopatra ,Ptolemaic Hanedanının bir üyesi olarak doğdu.Yunanca konuşan bu hanedan Büyük İskender’in  (MÖ 356- 323 ) Mısır’ı fethinden beri ülkeyi yönetmekteydi.18 yaşındayken kardeşi 13.Batlamyus ile birlikte müştereken tahta geçti.Kardeşler tahta geçmelerinin ardından birbirleriyle evlendiler.(bu tarz ensest ilişkiler Antik Mısır kraliyet ailesinde nadir görülen olay değildi.Kleopatra’nın anneside babasının yeğeniydi.)Kardeşler tek başlarına gücü ele geçirebilmek için birbirlerinin ardından dolaplar çeviriyorlardı.Bu mücadele MÖ 50 yılında Kleopatra’nın sürgüne gönderilmesi ile son buldu.

MÖ 48 yılında Kleopatra’nın Sezar ile olan ilişkisi başladı.Sezar, Batlamyus ile olan savaşında Kleopatra’nın safında yeraldı.Sevgilisinin yardımıyla Kleopatra tekrar tahta geçti.Batlamyus ise savaşta ölmüş böylece Kleopatra tahtı küçük kardeşi 14. Batlamyus ile paylaşmaya başlamıştır.14.  Batlamyus daha sonra Romalılardan kaçarken Nil’de boğularak ölmüştür.Kleopatra, MÖ 47 yılında Sezar’dan bir erkek çocuk doğurur,adını Sezarion koyar.

Kleopatra oğlunun Sezar’ın varisi olmasını istemiştir.Ne var ki diktatörün MÖ 44 yılında ölümünün ardından Sezar’ın evlatlığı olan Octavian ,Antony ve bir başka generalle birlikte ülkeyi yönetmeye başladı.Antony ve Kleopatra sevgili oldular.Roma’yı tek başlarına yönetebilmek için Octavian’a karşı komplolar kurdular.

Octavian ,Antony ve Kleopatra ile savaştı ve Actium Savaşında donanması yenilgiye uğradı.Kleopatra ve Antony intihar etmişlerdir.Kleopatra’nın bir engerek yılanına kendini sokturduğu söylenir.

Kleopatra .Mısır firavunlarının sonuncusuydu.3 bin yıllık zincirin son halkasıydı.Mısır, Aegyptus adıyla bir Roma eyaleti olacak ve 20 yy’a kadar tam bağımsız olamayacaktır.

Kleopatra’nın 4 çocuğu vardı.Biri Sezar’dan diğer 3’ü Mark Antony’den idi.Sezarion,Octavian tarafından idam edilmiş diğer üçü de tutuklanmıştır.Çocuklar Octavian’ın zafer yürüyüşünde Roma sokaklarında gezdirilmiş bu çocuklar daha sonra yanlarına verildikleri ailelerce büyütülmüşlerdir.

Anahtar Kelimeler: KleopatraKleopatra Kimdir?

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV