08 Aralık 2016 Perşembe

Kendimizi Neden Gıdıklayamayız?

Gıdıklanma neye tepkidir?İnsanın kendi kendini gıdıklaması mümkün mü?İnsan kendini neden gıdıklayamaz? kendimizi gıdıklayamamamızın bilmsel açıklaması var mıdır? İnsanın kendisini gıdaklaması ile aklınıza takılan tüm sorulara cevabımız!!

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 3915 kez okundu
Kendimizi Neden Gıdıklayamayız?
 Bir insan kendine dokunulduğunda bu etkiye duygusal  ve fiziksel olarak  cevap verir. Vücudun bazı bölgeleri  diğerlerine göre bu etkilere karşı daha hassastır.Gıdıklanma hissinin oluşması  için  iç derideki dokunma duyusunu algılayan sinirlerin hafifçe uyarılması gerekir.Bu his beynin iki farklı bölgesinde değerlendirilir.Somatosensori  korteks , dokunma duyusunun yorumlandığı  bölgedir.Gıdıklanma hissine neden olan hareketin derideki sinirlerde oluşturduğu sinyaller , beynin olumlu duyguları yorumlayan bölümüm olan anterior singulat korteksini etkinleştirir.Kendi kendini gıdıklama durumunda beynin bu iki bölgenin harici bir dokunma hareketi sırasında olandan daha az etkin olduğunu göstermiştir.

Ancak derimizdeki sinirler, dokunma hareketi sonucu oluşan sinyallerin harici kaynaklı mı olduğunu yoksa bizim tarafımızdan mı oluşturulduğunu algılayamaz.Beynin hareketle ilgili kısmı olan beyincik bu farkı algılayabilen bir sensör olarak görev yapar.Kendi kendimizi gıdıklamaya çalıştığımızda beyincik hareketin kaynağını  belirler ve bu bilgi sayesinde beynin gıdıklamaya tepki veren diğer bölgeleri daha az etkin olur.Beynimizin bizim oluşturduğumuz  harekete verdiği tepkiyi azaltmasının sebebinin  beklenmedik dış uyaranlara karşı duyarlılığımızı artırmak olduğu düşünülüyor.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV