04 Aralık 2016 Pazar

Kadavra Nedir?Kadavra Hakkında Detaylı ve Ayrıntılı Bilgi!!

Kadavra , kadavra nedir?Kadavranın tarihsel geçmişi, Kadavra hakkında bilmek istedikleriniz.

13 Kasım 2016 Pazar 21:34
Bu haber 2587 kez okundu
Kadavra Nedir?Kadavra Hakkında Detaylı ve Ayrıntılı Bilgi!!
 Bilimsel araştırma yada organ yada doku nakli için kullanılan cesede verilen isimdir.Bilimsel araştırmalarda kullanılan kadavralar, formaldehit ile mumyalanmış şekilde saklanırlar.Böylelikle dokular uzun süre araştırma için kullanılabilir.

Tarihte anatomi ile ilgili ilk yazılı bilgiler MÖ. 500’lerde yaşayan Croton’lu Alcmeon’a aittir.İskenderiyeli Herophilos (MÖ.330-250) ilk kez insan kadavrası ve canlı bedenler üzerinde bilgi edinmek amacıyla çalışmıştır.Eski Mısır’da disseksiyon (araştırma amaçlı cesetlerin kesilmesi) mumyalama amacıyla  kullanılırken Çin’de 1241 yılında kurulan adli tıpta ilk defa bir mahkumun vücudu yasal olarak kesilip parçalanmıştır.

Tıpta disseksiyon bugünkü anlamında sağlıklı bir yapıya Rönesans’a kadar kavuşamamıştır.14-16yy.’larda Rönesansla beraberinsanı keşfetmeye yöneliş artmıştır.Andreas Vesalius, Gaben’in ortaya koyduğuklasik bilgilerden insan anatomisini kurtarmış , detaylı kadavra araştırmaları yapılmıştır.1543 yılında insan vücudunun araştırması olan ünlü eseri ‘’De Humani Corporis Fabrica’’ yayınlanmıştır.17.yy’dan sonra disseksiyon tıp eğitiminin ayrılmaz  bir parçası olmuş ancak o dönemde kadavra bulmak çok güçtü.

Osmanlıda ise ,Tanzimattan sonra sınırlı şartlarla padişah Abdülmecid tarafından disseksiyon ve otopsilere izin verilmiştir.1841 yılından itibaren Türk Tıp Eğitimi tarihi içinde proğramlı olarak  bilimsel disseksiyon yapılmıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV