04 Aralık 2016 Pazar

Kabala Nedir? Kabala Hakkında Detaylı Bilgi

Kabala Nedir?Kabala neyin gizemini açıklar? Kabala’yı kimler açıklayabilir? Sefirot nedir? Kabala’nın uygulayıcıları kimlerdir? En önemli Kabala metinleri hangileridir? Zohar Nedir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 1829 kez okundu
Kabala Nedir? Kabala Hakkında Detaylı Bilgi
Kabala veya Yahudi gizemciliği, Museviliğin birçok gizemini açıklar tanrı yeryüzünün ve insanları niçin yarattı sorusundan tanrı o kadar iyiyse dünyada neden kötülük var sorusuna kadar pek çok soruya yanıtlar arar. Kabala Tevrat ve Talmud'un tefsiriyle gizemli keşiflere erişmeye çalışır. Amacı gizemli gerçekliği veya tanrıya yükselmenin yolunu bulmaktır Kabala inancının merkezi tanrının iki şekli olduğunu anlayışıdır biri yeryüzünü yatmak için Tanrı'nın kendisine gösterdiği ve diğeri ise tümüyle bilinemez olduğu yönündedir. Tanrının iki yönü arasında bilinemez Tanrı ile görünür Tanrı arasında aracı olan on Sefirot, yani yaratıcı güç vardır. Kabala’nın uygulayıcıları, bu güçlerin merhamet veya adalet gibi ilahi güçleri dünyaya çekmek için etkilenebileceğine inanırlar. Kabala inancı aynı zamanda Tevarat’taki her bir harfin , şifresi çözülebilecek, güçlü bir anlamı olduğuna inanır.

En önemli Kabala metni kısaca Zohar olarak bilinen Sefer Ha Zohar’dır. Bu eser on üçüncü yüzyılda İspanya'da Moses ben Shem Tov e Leon tarafından keşfedilmiştir daha doğrusu yazılmıştır. De leon eseri bir ikinci yüzyıl hahamına ithaf etmiştir. Bu metin okuyucu çok güçlü bir İbrani incili bilgisine sahip değilse neredeyse kavranamaz olan diğer Kabala metinleri gibiydi.

Kabala,  ortaçağ boyunca gelişmesine rağmen bugünkü yaygın erişimi hasidik hareketle başlayarak 18 inci yüzyıl boyunca yayılmasından kaynaklanır. Bugün Kabala, pek çok şöhretli ismin uygulamalarını kabul etmesiyle manşet olmuş durumda. Ancak Kabala uzmanları,ruhanı kolyeler, taşlar ve bilezikler içeren Kabala’nın bu şeklinin geleneksel Kabala inancının bozulmuş bir hali olduğunda ısrar etmektedirler.

Anahtar Kelimeler: KabalaZoharSefirot

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV