09 Aralık 2016 Cuma

İtalyan Rönesansı Nedir? İtalyan Rönesansı Detaylı Bilgi

İtalyan Rönesansı Nedir? İtalyan Rönesansı ne zaman ortay çıkmıştır? İtalyan Rönesansını başlatan kişi kimdir? İtalyan Rönesansı hangi ressamlar döneminde oluşmuştur?

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2069 kez okundu
 İtalyan Rönesansı Nedir? İtalyan Rönesansı Detaylı Bilgi
On dördüncü yüzyılın geç döneminde Floransa’da başlayan ve muhteşem Lorenzo adlı yerel bir hükümdarın idaresinde zirveye ulaşan İtalyan Rönesansı, muazzam bir siyasi, dini ve sanatsal değişim dönemiydi. Rönesans ifadesi, yeniden doğuş anlamına gelen İtalyanca bir sözcükten gelir ve kültürlü insanlar için Rönesans gerçekte sanatların bir yeniden keşfi olarak düşünülür. Bazılarının Roma İmparatorluğu’nun düşüşünden sonra Arupa’da bin yıllık bir kültürel durgunluk dönemi olarak gördüğü dönemin üzerine gelmiştir.

Sanatçılar ve kültürlü insanlar, Arno’daki şehirde Lorenzo’nun sarayına toplandılar. Leonarda da Vinci, Sandro Botticelli ve Michelangelo’nun da aralarında bulunduğu ünlü ressamlar Floransa’da çalıştılar. Lorenzo’nun kendisi de şiirler yazdı ve av oyunları oynadı. Renesans, ortaçağ bittiğinde ve modern çağ başladığında tarihin bir dönüm noktası teşkil etti.Rönesans, Mediciler’in Floransa’sından İtalya’nın diğer tarfların a ve sonrasında kuzeye doğru Avrupa’nın geri kalanına yayıldı. Almanya’da seri üretim baskı matbaasının yeni bir çeşidinin keşfinin de yardımıyla Rönesans fikirleri Avrupa kültürünü derinden değiştirdi.

Rönesans’ın temel öğretisi, klasik düşünceye dönüşün dini öğretilere kör bir itaatin yerini aldığı entelektüel bir akım olan hümanizmdi. Geleneği bir kenara koyma arzusu mimarinin, resmin ve bilgeliğin yeni şekillerini ortaya çıkardı. Tüm bunların ötesinde Rönesans, tutucu ortaçağ geleneklerinden, daha araştırmacı ve modern bir bakış açısına doğru zihinsel bir dönüşümdü.

Anahtar Kelimeler: İtalyan Rönesansı

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV