07 Aralık 2016 Çarşamba

Henry Purcell Kimdir?

Henry Purcell ,Heimdir?Henry Purcell kimdir?Henry Purcell'in yaşamı,Henry Purcell'in müzik ile ilgisi

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2669 kez okundu
Henry Purcell Kimdir?
 İngiliz saray müziği  geleneğinin içinde doğan Heny Purcell (1659-1695) Westminster Abbey’deki kraliyet müzisyenlerinden biri olan Thomas Purcell’in oğlu idi.Henry müziğe Kraliyet Şapelinde çocuk korosunda başladı.Purcell, 1677’de telli çalgılar için basit ama güzel Fantazilerini yazarak kraliyet telli çalgılar topluluğu olan Kralın Kemanlarının bestecisi oldu.Purcell, ilk eseri olan kısa parçayı 8 yaşında yayınladı.

1679’da 21 yaşında iken Purcell ,Kraliyet Şapelinde orgcu olarak hocasının yerini aldı.Kilise müziğinin yanı sıra tiyatroyada ara müziği bestelemeye başladı.1689’da Dido ve Aeneas isimli en ünlü opera eserini yazdı.O zamanlar opera İngiltere’de popüler değildi.Çoğu Besteci danslı oyunu , İtalyan oratoryolarının melez bir birleşimini , laik Fransız müziğini ve İngilizce şarkıları tercih ediyordu.

Dido ve Aeneas , çoğu modern operadan ölçek olarak çok küçüktü.Solocular ,korolar ve enstrümantal dansların karışımı olan Purcell’in temaları , bas melodilerin kısıtlamalarına rağmen dramatiktir, insanı yakalar.

Purcell, Wolfgang Amedeus Mozart ve ondan sonra gelen Franz Schubert gibi genç yaşta öldü.Buna rağmen tüm zamanların en büyük İngiliz bestecilerinden biri kabul edilir.

Anahtar Kelimeler: Henry Purcell

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV