04 Aralık 2016 Pazar

Hammurabi Kanunları Nedir? Hammurabi Kanunları Detaylı Bilgi

Hammurabi Kanunları Nedir? Hammurabi Kanunları Ne Zaman Yazılmıştır? Hammurabi Kanunları Kim Tarafından nerede yazdırılmıştır? Hammurabi Kanunlarının içeriği nedir? Hammurabi Kanunları Hakkında Detaylı Bilgi.

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2284 kez okundu
Hammurabi Kanunları Nedir? Hammurabi Kanunları Detaylı Bilgi
Hammurabi bugünkü ırakta kurulmuş eski bir medeniyet olan babil imparatorluğunun krallarından biriydi. Milattan önce 1792 den 1750 ye kadar hüküm sürmüş ve birçok düşman kralı işgal etmiştir. Ama en çok tarihin ilk kanun koyucusu olarak ün kazanmıştır. Hükümdarlığının sonuna doğru Hammurabi yurttaşların uymasıı gereken kurallar ile suçluların alacakları cezaları açıklayan tarihteki ilk yazılı yasalardan birini hazırlamıştır. Hammurabi zamanında çoğu toplum sadece  despot yöneticilerin geçici hevesleriyle yönetilirken, herkes için eşit olarak geçerli kanunlar daha önce görülmemiş bir yenilikti.

Ancak bu kanunlar modern standartlara göre aşırı acımasızdı Hammurabi en ufak bir kural ihaline bile ölüm cezası veriyordu meyhaneye giren kadınlar kaçak köle barındıran adamlar ve geçerli bir sebep olmaksızın kocalarını terk eden kadınların hepsi idama mahkum ediliyordu. Acımasız kanunlar antik toplumun batıl inançların yansıtıyordu. Babil yurttaşları arasında ki anlaşmazlıklarda Hammurabi kanunları suçlanan kişinin bir nehre atılmasını gerektiriyordu kişi eğer suçluysa batar, masumsa kurtulurdu. Ona suç atansa yalan beyanatan dolayı ölüme mahkum edilirdi.

Kralın katipleri kanunları adalet tanrısı ne adanmış siyah taş bir sütun üzerine yazıp halka sergilemişlerdir. Kitabede Hammurabi tüm gelecek nesillerden kanunları gözetmelerini ve kendilerine verdiği toprakların kanununu değiştirmemelerini talep etmiştir. Hammurabi gelecek krallardan ülkeyi kendi dürtülerine göre yönetmekten ziyade hukuk kurallarına bağlı kalmalarını istemiştir hükümdarların yurttaşların yönetirken kanunları keyiflerine göre değiştirmemesi düşüncesi devrimci bir anlayıştı hukukun üstünlüğüne saygı başarılı hükümetlerin başlıca niteliklerinden biri olarak kalmıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV