09 Aralık 2016 Cuma

Gabriel Garcia Marquez Kimdir? Gabriel Garcia Marquez Detaylı Bilgi

Gabriel Garcia Marquez Kimdir? Gabriel Garcia Marquez nerede doğmuştur? Gabriel Garcia Marquez’in başyapıtları hangileridir? Gabriel Garcia Marquez kitaplarında neleri konu almıştır?

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2110 kez okundu
 Gabriel Garcia Marquez Kimdir? Gabriel Garcia Marquez Detaylı Bilgi
Gabriel Garcia Marquez yirminci yüzyılda dünyanın dikkatini Latin Amerika edebiyatına çeken bir yazardı romanları ile kısa hikayeleri ile kendi kıtasının tarihini ve insanlarını gerçek olayları fantazi ve efsane ile birleştiren bir gözle inceledi. 1928 de Kuzey Kolombiya'nın Arataca kasabasında doğan Garcia Marquez özellikle ailenin yaşlıları tarafından tekrar tekrar anlatılan aile hikayeleri ile büyüdü kolej eğitiminden sonra çeşitli yabancı yayın ajanslarında gazetecilik yapıp fransa'da venezuela'da birleşik devletler ve meksika'da yaşadı 1950 lerin ortalarında kurgusal yazılar yazmaya başladı ve ilk büyük eseri olan kısa hikaye koleksiyonu Albaya kimseden mektup yok 1961 de basıldı Gabriel Garcia Marquez in başyapıtı şüphesiz kurgu kasaba Macondo da 6 nesle yayılan bir masal olan Yüzyıllık Yalnızlık 1967 romanıdır kasabanın ve kurucularının Buendia ailesi tarihi tümüyle Latin Amerika nın tarihi gidişatına ayna tutar Macando’nun dış dünya ile artan şekilde temasa geçmesiyle bozulmamış pastoral soyutlanmadan iç savaşa diktatörlüğü işçi karışıklıklarına ve moderniteye geçişe eşlik eden diğer zorluklara çeşitli geçişler yapar romanda tarih hem bireylerin hem de gruplarının aynı hataları tekrar tekrar yapışı gibi Garcia Marquez'in Buendia ailesinin farklı eserlerindeki karakterlerin isimleri vererek vurguladığı bir gerçek döngüsel olarak ilerler.

Garcia Marquez'in eserlerinin çoğu büyülü gerçekçilik oldukça gerçekçi yapılan betimlemelerin fantastik ve doğaüstü belirgin unsurları ile birleşimi olarak isimlendirilen bir türü örnekler. Yüzyıllık yalnızlık da olan onca şey arasında Macondo 5 yıl süren şiddetli bir yağmur fırtınası ne bir karakterin ölümünün haberi üzerine gökten sarı çiçekler şelalesi'nin akmasını ve domuz kuyruklu bir bebeğin doğumunu görür büyük gerçeklik bağlamında bu olayların çoğu normal kabul edilir ve karakterler bunları yorum yapmadın endişelenmeden izlerler 2 diğer önemli yayınından sonra Başkan Babamızın Sonbaharı 1975 ve Kırmızı Pazartesi 1981 romanları Garcia Marquez 1982 de edebiyat dalında nobel ödülüne layık görüldü eserleri orjinal dili İspanyolca da ve diğer dillerde milyonlarca kişiye ulaştı hem eleştirel hem de popüler başarıyı sürdüren pek az çağdaş romancının arasına soktu.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV