04 Aralık 2016 Pazar

Fosfor, Fosfor Nedir?Fosfor Hakkında Detaylı Bilgi!!!

Fosfor, Fosfor nedir? Fosforun vücudumuz için önemi ,fosfor hangi besinlerde bulunur?Fosforun özellikleri,fosfor hakkında ayrıntılı bilgi....

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2121 kez okundu
Fosfor, Fosfor Nedir?Fosfor Hakkında Detaylı Bilgi!!!
 Yaşamın yapı taşı olan insan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan elementtir.İnsan vücudunun fosfora kemik ve diş oluşumu , hücre büyümesi ve onarımı , enerji üretimi, kalp kasının kasılması ,sinir ve kas hareketleri ,böbrek işlevleri açısından  ihtiyacı vardır.Fosfor ayrıca vitaminlerin kullanımı  ile besinlerin  enerjiye dönüştürülmesinde yardımcı olarak vücuda katkı sağlar.Fosforun yüzde 85 kadarı kemikte fosfat şeklinde depolanır.Fosfat hücre içi sıvıların ana anyonudur.Fosfatlar dönüştürülebilir olmaları nedeniyle birçok koenzim sisteminin ve metabolizma fonksiyonlarının işlemesi için gerekli bileşiklerle  birleşme yetisine sahiptir.

Fosfor, sadece fizyolojik, kimyasal reaksiyonlarda yer almakla kalmaz aynı zamanda vücuttaki bütün hücrelerde bulunur.Normal kemik ve diş yapısı,kalp düzeni ve normal böbrek fonksiyonları için geçerlidir.Beyin fosfor eksikliği durumunda bağırsağa fosfor emmesi emrini verir ve bağırsağı oluşturan hücreler, hemen fosforu emer.İnsan vücudundaki kemikler birer banka gibi çalışırlar.Fosfor  protein yönünden zengin gıdalarda bulunur.Et ürünleri,bal ,yumurta,süt ve türevleri,kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, tahıllar fosfor kaynaklarıdır.

Yangın çıkarmak için de kullanılan fosforun 2 türü vardır.Bunlardan biri zehirli değildir.Diğeri ise ,okside edici kmyasal maddeler ile karıştırıldığı zaman son derece yanıcı olan beyaz fosfordur.Beyaz fosfor genellikle sis oluşturmak için kullanılır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV