06 Aralık 2016 Salı

Feremon Nedir?Feremon Hakkında Detaylı Bilgi!!!

Feremon,feremon nedir?Feremonun doğal hayat içerisindeki önemi,feremon hangi canlılarda bulunur?Feremon çeşitleri,feremon hakkında bilmek istedikleriniz....

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 1954 kez okundu
Feremon Nedir?Feremon Hakkında Detaylı Bilgi!!!
 Bir canlıdan salgılandıktan sonra aynı türden başka canlılarda davranış değişikliklerine yolaçan ,aralarında haberleşmeyi sağlayan koku benzeri ama kokusuz kimyevi maddelerdir.Diğer bir adıyla da ‘’hormon taşıyıcıları ‘’ olarak bilinmektedir.

Genel görevlerinden biri, dişi ve erkek arasında iletişimi sağlayıp organlarının oluşumunu yönlendirmek,böceklerde yuva ile ilgili düzeni sağlamaktır.Bu kelimenin sözlüklerde yer alması 1950 ‘lerden sonra olmuştur.İlk feremon 1956 yılında keşfedilmiştir.Feremonlar şu şekilde sınıflandırılır:

1-Toplanma Feremonları:Erkek ve dişileri biraraya toplanma çağrısıdır.Göç etmeden önce toplanmayı ve gıdaların bulunduğu yeri haber vermektedir.

2-Alarm ve ikaz Feremonları:Yaklaşanbir tehlikeyi haber verir.

3-Yumurta bırakmayı engelleyici feremonlar:Fazla üremeyi engellemek için dişiler tarafından yayılır.Bir süre sonra nüfusun çok fazla olduğu tespit edilir ve bu feremonla canlının üremesi durdurulur.

4-Mekan sahiplenme feremonları:Memeli hayvanlar arasında yaşam ve faaliyet sahasını belirlemede kullanılır.

5-Üreme feremonları:Üremek için kullanılan karşı cinsi çeken feremonlardır.

6-Takip feremonları:Çeşitli amaçlar için yollar işaretlenir.Karıncaların besin bulması buna bir örnektir.

Bir böcekte ,9-10 gr.veya daha az feremon bulunur.Feremon çeşitleri 1000’in üzerindedir.Bunlar başlıca böceklerde , kurbağalar, kabuklu eklembacaklılar,balıklar, örümcekler, sürüngenler ve memelilerde bulunmuştur.Yalnızca kuşlarda bulunamamıştır.

Memelilerde de feremonlar, çeşitli davranışların belirlenmesinde kullanılır.Dişilerden salgılanan feremonların erkekleri çektiği , erkeklerden salgılanan feremonların ise üreme zamanının başlamasını ve yumurtlamayı düzenlediği bilinmektedir.Örneğin erkek hayvanın bulunmadığı sürülerde dişi koyun ve keçilerin yumurta üretme zamanlarının bozulduğu belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler: FeremonFeremon Nedir?

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV