20 Ocak 2018 Cumartesi

Fener Rum Patrikhanesi,Fener Rum Patrikhanesi Neden Önemli,Fener Rum Patrikhanesi Hakkında Detaylı Bilgi!!!

Fener Rum Patrikhanesi,Fener Rum Patrikhanesinin tarihçesi, Fener Rum Patrikhanesinin önemi, Fener Rum Patrikhanesinin bilinmeyenleri, Fener Rum Patrikhanesi hakkında detaylar...


18 Nisan 2017 Salı 10:20
Bu haber 3556 kez okundu
Fener Rum Patrikhanesi,Fener Rum Patrikhanesi Neden Önemli,Fener Rum Patrikhanesi Hakkında Detaylı Bilgi!!!
 İstanbul’da Fener semtinde Sadrazam Ali Paşa Caddesinde bulunan Ortodoks Rumlarının kutsal mekanıdır.Patrikhane bir Türk kuruluşudur.Patrik ve patrikhane memurları TC vatandaşıdır ve Türk hükümetinin denetimi altındadır.Patrikhane ancak dini ve ruhani işlerle uğraşabilir.Fener Patrikleri idari olarak İstanbul Valiliğine bağlıdır.

Roma İmparatoru 1.Konstantin’in , imparatorluğun merkezini Roma’dan Konstantinopolis’e taşımasından sonra bu bölgedeki kilise ‘’başpiskoposluk ‘’olmuştur.

İmparator Konstantin , 325’te İznik’te genel bir konsil toplamış,bu konsilde ekümenik patrikhaneler belirlenmiştir.Bunlar :Roma, İskenderiye ve Antakya Kiliseleridir.

381’de toplanan 1.Konstantinopolis konsili , İstanbul Piskoposunun ,Roma Piskoposu ile eşit haklara sahip olduğunu bildirmiş, 451’de Kadıköy’de toplanan konsil  ise Balkanlar ve Anadolu’daki geniş bir bölgeyi İstanbul Piskoposunun yetkisi altına sokmuştur.6.yy’da piskoposa ‘’Konstantinopolis Başpiskoposu ve Ekümenik Patrik’’ünvanı verilmiştir.607’de Doğu Roma İmparatoru Phokas, Roma Kilisesinin hıristiyanlığın merkezi olduğunu kabul etmiştir.Konstantinopolis Patriği,, hıristiyanlıkta papalıktan sonra gelmiştir.10.yy’dan itibaren hıristiyanlığın mezheplere ayrılmasıyla Vatikan Katolik  mezhebinin , İstanbul ise Ortodoks  mezhebinin merkezi olmuştur.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra  Müslüman olmayan toplumların yaşayışına dair düzenlemeler belli kurallara bağlanmış ve Fener Rum Patrikhanesi ,faaliyetlerine devam etmiştir.Fatih Sultan Mehmet bir patrik seçilerek patrikhanenin faaliyetlerine devamını istemiştir.Bunun üzerine ,2.Gennadios 1454 yılında patrik seçilmiştir.Patrik vezirlerle bir tutulmuş , kendisine devlet işlerinin görüşüldüğü divanda yer verilmiştir.Patrikhane ,Ortodoks halkın haklarını koruyan ‘’lider otorite’’olmuştur.Patrik Ortodoksların , dini ,hukuki ve cezai işlerinde tam yetkili sayılmıştır.

Patrikhane faaliyetlerine önce Havariyun Kilisesinde yürütmüş,daha sonra sırasıyla Pammakaristos Manastırına , Fener’deki Vlay Sarayı Kilisesine ,Ayvansaray’daki Ayios Dimitrios Kilisesine taşımıştır.Patrikhane 1602’de Fener’de bulunan Ayios Yeoryios Manastırına taşnmıştır ve halen buradadr.

17.yy’dan itibaren patrikhanenin ayrıcalıklarına belli sınırlar getirilmiştir.Bu dönemde devlete karşı davranışlar gösteren patrik 3. Parthenios  idam edilmiştir.(1657)1821 yılında ise patrikj 2. Grighorius , Mora isyanını desteklediği için ana giriş kapısı önünde idam edilmiştir.Patrikhanenin ana giriş kapısı bu nedenden dolayı halen kapalıdır.

Cumhuriyetin ilanı ile Rum Ortodoks Patrikhanesinin görevleri dini konularla sınırlandırılmıştır.22 Ekim  1991’de patrik seçilen 1. Bartholomeos halen görevine devam etmektedir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV