06 Aralık 2016 Salı

Evliya Çelebi,Evliya Çelebi Hakkında Detaylar!!!

Evliya Çelebi,Evliya Çelebi Kimdir?Evliya Çelebi'nin hayatı, Evliya Çelebi hakkıında bilgiler, Evliya Çelebi'nin gezdiği yerler....

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 1883 kez okundu
Evliya Çelebi,Evliya Çelebi Hakkında Detaylar!!!
 Evliya Çelebi, asıl adı Mehmet olan Türk yazar ve gezgindir.1611 yılında Kütahya’da doğdu.1682 yılında Mısır’da hayatının kaybetti. Babası pirinç levhalar üzerine oymalar yapan sanatçı Derviş Mehmet Zili’dir.Dayısı sadrazam Melek Ahmet Paşadır.Evliya Çelebi, Ayasofya’da hafızlık yapmış daha sonra Enderun’a giderek eğitim alıp sipahi olarak görev yapmış ve 4. Murat döneminde saraya girmiştir.20 yaşında iken Kütahya’dan İstanbul’a gelen Evliya Çelebi, İstanbul’da gördüklerini ve gözlemlediklerini  yazmıştır.Saraydan ayrıldıktan sonra ilk seyahatini Bursa’ya yapmıştır.Bundan sonra 50 yıl boyunca yolculuk yapmıştır.Gittiği yerlerde savaşa katılmış, önemli mektuplar ulaştırmış , devlet adına çeşitli görevlerle hizmette bulunmuştur.

Seyahatname adlı eseri en önemli eseridir.Bu eser gittiği ve gezdiği yerlerdeki gözlemlerini ve gördüklerini içerir.Bu eseri 10 ciltten oluşur.Kuzey Afrika ,İran ,Kafkaslar, Orta ve Kuzey Avrupa eserinde adı geçen yerlerdir. 

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV