02 Aralık 2016 Cuma

Entropi Nedir? Ayrıntılı Bilgi...

Entropi, entropi nedir?entropinin ana düşüncesi nedir?entropi kanunu nedir? entropi kanunu nasıl işler?entropi hakkında ayrıntılı bilgi...

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 1979 kez okundu
Entropi Nedir? Ayrıntılı Bilgi...
 Fizikte bir sistemin içerdiği düzensizliğin ölçüsüdür.Bir sistemin düzenli , organize ve planlı bir yapıdan bozularak düzensiz, dağınık ve plansız bir hale geçmesi o sistemin entropisini artırır.Bir sistemdeki düzensizlik ne kadar fazlaysa , o sistemin entropiside o kadar yüksek demektir.

Entropi Kanunu, tüm evrenin geri dönüşü olmayan bir şekilde sürekli daha düzensiz, plansızve dağınık bir yapıya doğruilerlediğini ortaya koymuştur.Örneğin bir arabanın çöle götürülüp bırakılması ve aylar sonra durumunun  kontrol edilmesi durumunda onun eskisinden daha iyi durumda olması beklenemez.Bu değişim kanunu gezegenlerden güneş sistemlerine , galaksilerden yıldızlara kadar evrendeki herşey için geçerlidir.Aynı kaçınılmaz süreç canlı varlıklar için çok daha hızlı işler.

Termodinamiğin ikinci kanunu yada diğer adıyla Entropi Kanunu ,doğruluğu teorik ve deneysel olarak kesin biçimde kanıtlanmış bir kanundur.Bu kanunun kanıtladığı bir diğer gerçekte , evrenin yaratıldığı ,sonsuzdan gelmediğidir.Çünkü eğer böyle olsaydı,termodinamiğin ikinci kanunu şimdiye kadar çoktan evrendeki entropiyi maksimum düzeye çıkarmış olurdu.Böylece evren hiçbir düzene sahip olmayan tekdüze bir madde yığını haline gelirdi.

Anahtar Kelimeler: Entropi Nedir? Entropi

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV