04 Aralık 2016 Pazar

Elektromanyetizma Nedir?Detaylı Bilgi!

Elektromanyetizma, Elektromanyetizma Nedir?elekromanyetizmanın konusu, elektromanyetizmanın çalışma prensibi, elektromanyetizmaya dayalı buluşlar ve elektromanyetizma hakkında diğer bilgiler.

12 Kasım 2016 Cumartesi 23:59
Bu haber 2694 kez okundu
Elektromanyetizma Nedir?Detaylı Bilgi!
 Elektrik Akımı kullanılarak elde edilen manyetik etkidir.İlk kez Danimarkalı bilgin Oersted tarafından gözlemlenmiştir.19. yy’da Faraday’ın çalışmalarıyla açıklık kazanmıştır.Elektromanyetizmanın etkilerini görmek için basit bir deney yapabiliriz.Bir kartonu delerek  ortasından bir tel geçirdikten sonra telden elektrik akımı geçirelim.Bu sırada telin çevresine ,kartonun üstüne demir tozları serperek elektrik akımının oluşturduğu manyetik alan görülebilir.Eğer bu telin çevresine bir pusula yaklaştırırsak pusulanın saptığını da görebiliriz.İşte oluşan bu etki ,elektromıknatısların çalışma prensibidir.Bir güç kaynağının herhangi bir teli ısıtacak biçimde akım vermesi ise bütünüyle elektriksel bir etkidir.

Elektromanyetizmanın konusu, fiziğin temelidir.Çünkü Dünya, enerji gereksiniminin büyük bölümünü elektromanyetik ışınım yoluyla  Güneş’ten alır. Radyo, TV,otomobil ateşleme sistemleri , radarlar ,elektrik sistemleri , mikroskop, telefon, elektrik motorları, jeneratörler vb. birçok buluşun çalışma ilkesi elektromanyetizmaya dayanır.

Anahtar Kelimeler: Elektromanyetizma Nedir

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV