06 Aralık 2016 Salı

Elektrikli Balıklar!!

Elektrikli baliklar, elektrikli balıklarda algı,elektrikli balık çeşitleri nelerdir? elektrikli balıklarda sinyallerin işleyiş şekli, elektrikli balıklar hakkında detaylı bilgi.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 1994 kez okundu
Elektrikli Balıklar!!
 Görüş, savunma , iletişim gibi çeşitli amaçlarla elektrik kullanan balıklardır.Elektriği savunma amaçlı kullanan balıklar :torpil balığı ve elektrikli yılan baliğıdır.Balık vücudunda ürettiği bu elektriği düşmanlarını şok edip öldürmekte kullanır.

Elektrik alanı ile ‘’ gören ‘’balıklar:Bu balıkların vücudunda etrafa sürekli olarak elektrik sinyalleri yayan  bir yandan da bu sinyallerin çarptığı cisimleri yorumlayan organik bir radar vardır.

Her elektrikli balık türünün kendine özgü bir sinyali vardır.Hatta aynı türdeki balıkların sinyallerinde bile bazı farklılıklar gözlenebilir ancak genel yapı aynıdır.Bu balıklar, yaş ve cinsiyet ile ilgili bilgilerin yanında daha karmaşık olan başka bilgileri de elektriksel sinyallerle ulaştırabiirler.

Sinyal karşılaşmasını önleyen özel sistem.Elektrikli balık kendisiyle aynı sinyalleri üreten başka bir balıkla yanyana geldiğinde ‘’Karmaşa engelleme tepkisi’’ kısaca JAR (Jamming avoidance response) adı verilen doğal bir savunma sistemini devreye sokar.Bu sistem, balık kendisine eşit bir sinyal frekansı olan başka bir balıkla karşılaşınca kendi yayın frekansını hemen değiştirmesini sağlar.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV