04 Aralık 2016 Pazar

Eklem Bacaklılar,Eklem Bacaklılar hakkında ayrıntılı Bilgi!!!!

Eklem Bacaklılar,eklem bacaklı canlılar hangileridir? eklem bacaklıların özellikleri, eklem bacaklılar hakkında detaylıu bilgiler....

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 1851 kez okundu
Eklem Bacaklılar,Eklem Bacaklılar hakkında ayrıntılı Bilgi!!!!
 Omurgasız canlıların en büyük şubesi.Canlılar dünyası Biyologlar tarafından : bitkiler ,hayvanlar ve mantarlar gibi temel alemlere ayrılmıştır.Bunlarda kendi içlerinde farklı filumlara ayrılırlar.Bu filumlar belirlenirken , her birinin tamamen farklı vücut yapılarına sahip oldukları gözönünde bulundurulur.Örneğin eklem bacaklılar kendilerine has bir filumdur ve filuma Dahil edilen tüm can lılar temelde benzer vücut yapısına sahiptir.Akrepler ,böcekler , kabuklular ve örümcekler  eklem bacaklılar olarak sınıflandırılır.

Vücutları :baş ,göğüs ve karın olarak 3 bölüme ayrılır.Her bölge bir parçadan  ibarettir.Bu parçalar birbirlerine esnek bir deri ile bağlıdır.Vücut yüzeyleri ‘’kitin’’denilen sert bir madde ile kaplıdır.Kitin ,dış epitelin salgısıdır. Hayvanların büyümesi için zaman zaman değiştirilerek atılır.Eklem bacaklılar; karada , havada ve suda yaşarlar.İnce derililer vücut yüzeyiyle, sudakiler solungaçlarıyla, karadakiler trakealarla (borular sistemi ) solnum yaparlar.

1983 yılında  eklem bacaklılarla ilgili çok önemli fosil bulguları bulunmuştur.Örümcek, kene ve kırkayaklara ait olan 380 milyon yıllık bulunan fosillerin en ilginç özelliği ise yaşayan örneklerinden farksız oluşlarıdır.Bu bulgular, evrim teorisinin  aksine canlıların kusursuz, eksiksiz olarak varolduklarını göstermiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV