09 Aralık 2016 Cuma

Edison,Thomas Alva Edison Kimdir?

Edison,Thomas Alva Edison,edison kimdir?Edison'un hayatı,Edison'un buluşları,Edison'un bilim dünyasına katkıları

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2142 kez okundu
Edison,Thomas Alva  Edison Kimdir?
 Thomas Edison Alva (1847-1931) ,ampulü bulan bilimadamıdır.Yakın dönemde yaşamış en önemli mucitlerden olan Edison, ABD’nin Ohio eyaletindeki Milan’da doğdu.1863-1868 yılları arasında ABD   ve Kanada’da telgrafhanede çalışmıştır.1868’de bir atölye kurmuş ama yaptığı elektrikli aygıtın patentini satamamıştır.Edison daha sonra kayıt yapabilen ve borsadaki fiyatların duyurulmasında kullanılan bir telgraf aygıtı geliştirmiştir.Sattığı aygıtların patentlerinden kazandığı parayla bir atölye kurmuş ve kendi buluşlarının yapımına yönelmiştir.

Bu buluşlar arasında ilk başarılı yazı makinesi,bir telgraf teli üzerinde aynı anda 6 mesajı birbirine karıştırmadan gönderebilme ,1877’de sesi kaydedip tekrarlayan gramofon, telefon ağızlığı(verici) , elektrik ampulü,demir nikelli akümülatör, elektrikli oy kayıt makinesi, diktafon,günümüzde kullanılan film makinelerinin öncüsü olan kinetoskop vardır.

Edison elektrik ampulü üzerine çalışırken beklenmedik bir şekilde ‘’Edison Etkisi’’ olarak bilinen olayı bulmuştur.Ampulun filamanındaki karbon taneciklerinin zamanla buharlaşarak lambanın yüzeyinde birikmesiyle oluşan termoiyonik salınım, sonradan radyo lambalarının temelini oluşturmuştur.

Edison, 1. Dünya Savaşı sırasında elde edilmesi güç olan kimyasal maddelerin yerini tutacak yeni maddeler yapmanın yolunu aramıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV