06 Aralık 2016 Salı

Doğal Radyoaktivite Kaynakları Nelerdir?

Günlük yaşamda da maruz kaldığımız radyasyon kaynakları vardır.Günlük yaşamımızda maruz kaldığımız radyoaktivite kaynaklarının farkında mıyız?Aslında farkında olmadan maruz kaldığımız radyasyon, soluduğumuz havada, yediğimiz yiyeceklerde , evlerimizin yapı malzemelerinde mevcut.Günlük yaşamda maruz kaldığımız radyoaktivite kaynakları hakkında detaylı bilgi.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 1640 kez okundu
Doğal Radyoaktivite Kaynakları Nelerdir?
 Her insan günlük yaşamında bazıları doğal yollarla oluşan  bazıları insanlar tarafından üretilen radyoaktif maddelere maruz kalır.Örneğin, toprak, su yediğimiz yiyecekler , yaşadığımız binalarda  kullanılan yapı malzemeleri radyoaktif parçacıklar içerebilir.

Doğal radyoaktivite kaynaklarından biri uzaydan gelen yüksek enerjili  ışınlar ve parçacıklardır.Bu parçacıklar , atmosferin üst katmanlarında bulunan  moleküllerle etkileşerek radyoaktif çekirdeklerin (örneğin karbon 14, hidrojen 3 gibi) oluşmasına sebep olur.

Doğal radyasyon kaynaklarından biri de yer kabuğunda bulunan  kayaçlardır.Yeryüzünde doğal olarak  bulunan uzun ömürlü radyoaktif elementler,uranyum 238, toryum 232,  potasyum 40  ve bu elementlerin bozunma ürünleri olan radyum 226  ve radon 222’dir. Renksiz ve kokusuz bir gaz olan radon yer kabuğunda bulunan çatlaklar ve boşluklar boyunca yayılarak yeryüzüne ulaşır.Radon normal koşullarda gaz halinde bulunduğu için soluduğumuz hava yoluyla vücudumuza girebilir.

Yer kabuğunda bulunan radyoaktif elementler nedeniyle toprakta yetişen bitkilerde de düşük miktarda radyasyon içerebilir.Örneğin , muz, havuç, patates  kırmızı et gibi yiyeceklerin içindeki potasyum 40 oranı diğer yiyeceklere göre daha yüksektir.

Yaşadığımız binaların yapımında kullanılan  malzemeler, örneğin granit, kumtaşı, alçıtaşı radyum, toryum uranyum ve potasyum gibi radyoaktif izotoplar  içerebilir.

Doğal kaynaklı radyoaktif maddeler nedeniyle kalınan radyasyon miktarı  yıllık ortalama 3.1 milisieverttir.

Günlük hayatımızda insan kaynaklı etkiler-tıbbi görüntüleme  , bazı endüstriyel süreçler(kömür santralleri ve petrol rafinerileri )duman algılayıcılar gibi – radyasyona maruz kalıyoruz.Bu süreçler nedeniyle maruz kalınan radyasyon miktarı  ise doğal kaynaklı olana benzer şekilde ortalama 3.1 milisieverttir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV