04 Aralık 2016 Pazar

Büyük İskender Kimdir? İskender Hakkında Detaylı Bilgi-33

Büyük İskender Kimdir? Büyük İskender'in yaşamı hakkında detaylı bilgi. Büyük İskender nerede doğmuştur? Büyük İskender kaç yaşında ölmüştür? Büyük İskender'in aslı nedir? Büyük İskender hangi ülkeleri fethetmiştir?Büyük İskender'in felsefe çalışmalarının örnekleri nelerdir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2265 kez okundu
Büyük İskender Kimdir? İskender Hakkında Detaylı Bilgi-33
Büyük İskender (MÖ356-323) Yunanistan'ın dağlık bir bölgesindeki bir krallık olan Makedonya'da doğdu ve ünlü atinalı öğretmen Arstoteles'ten eğitim aldı. Babası Kral II. Philip, Makedonya'nın topraklarını Atina da dahil Yunanistan'ın antik şehir devletlerinin çoğunu alarak genişletmişti. Philip'in bir tiyatroda suikasta kurban gitmesinin ardından İskender yirmi yaşında babasının tahtına geçti.

Kral olarak İskender, hayret verici bir dizi fethi imza atıp, o zamanlar AkdenizDin çoğunu kapsayan bir imparatorluk yaratarak babasını aşmıştır. Başka bhiçbir kral antik dünyada böylesi geniş bir coğrafyada egemenlik kuramamıştır. İskender'ni orduları Makedonya'yı üs alarak Yunanistan, Suriye, Mısır, Mezopotamya ve Pers İmparatorluğunu istila ettiler. iskender, kral olduktan altı yıl sonra MÖ 330'da Pers karalı Darius'u yönde. En sonunda karallığını Hindistan'a kadar genişletmişti Otuz üç yaşında, Babil antik şehrinde öldüğünde hükümranlığı aniden sonar ermiş oldu. 

İskender'in yarattığı imparatorluk onun ölümünden sonra devlet yöneticileri arasında paylaşıldı fakat Romalılar tarafından işgal edilene dek yüzlerce yıl varlığını sürdürdü. Fethedilen topraklarda İskender ve orduları farklı gelenekleri olan yeni medeniyetlerle karşılaşmışlardı. Yunanlılar, yenilen milletlerin kültürlerini basit bir şekilde yok etmekten ziyade benimsediler ve Helenizm olarak bilinen yeni ,melez bir kültür ortaya çıktı. Tarihte ilk kez güneydoğu Avrupa'nın geniş bir kısmı ile Yakıdoğu aynı dili konuşup tek bir kültürel altyapı paylaştı. Yunanca yüzyıllarca antik dünyada lingua franca, ortak dil oldu, Yeni Ahit kitapları başlangıçta Yunanca yazıldı. Ordularının hareketiyle ortaya çıkan kültürel maya belki de İskender'in modern dünyaya bıraktığı en anlamlı istiladır.

İskender, bugün hala dünyanın ilgisini çekmektedir. Çağdaş tarihçiler onun acımasız komutanlığını, atlara duyduğu sevgiyi ve felsefe çalışmalarını incelemeye devam etmektedirler. Son zamanlarda İskender'in cinsel eğilimleri de merak konusu olmuştur.

Anahtar Kelimeler: Büyük Iskender Kimdir

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV