08 Aralık 2016 Perşembe

Benazir Bhutto Kimdir?

Benazir Bhutto,Benazir Bhutto kimdir?Benazir Bhutto'nun siyasi yaşamı,Benazir Bhutto'nun yaşamı

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2019 kez okundu
Benazir Bhutto Kimdir?
 Bir suikaste kurban gitmesinden önce Benazir Bhutto(1953-2007) Pakistan'ın en tanınmış politikacısıydı.Uzun bir dönem askeri rejimle yönetilen bir ülkede demokrasinin sembolü oldu.İki dönem başbakanlık yaptı.Her seferinde de ordu tarafından görevinden alındı.Öldürüldüğü sırada tekrar başa geçmenin yolunu arıyordu. 
Bhutto, Pakistan eski başbakanı Zülfikar Ali Bhutto'nun (1928-1979) kızıydı.Harvard ve Oxford'ta eğitim gördü.1977 yılında Pakistan'a döndü.Babası askeri bir darbe ile devrilmişti.2 yıl sonra asıldı.Bu olay Bhutto'nun siyasete atılmasında önemli bir rol oynadı.
Babasının görevden alınmasının ardından 1988 yılında yapılan ilk özgür seçimlerde  başbakan seçildi.35 yaşındaydı ve bir islam ülkesinin ilk kadın lideriydi.Görev süresi 2 yıldan az sürdü.Ordu onu yolsuzluk suçlamasıyla devirdi.1993 yılında yeniden seçildi.3 yıl sonra görevinden tekrar alındı.
Bhutto ve eşi Asif Ali Zardari kendilerini hedef alan yolsuzluk suçlamaları nedeniyle sürgüne gittiler.Bhutto 1999 ve 2007 yılları arasında Londra ve Dubai'de yaşadı.Pakistan'a dönmesi halinde tutuklanma riski vardı.
2007 yılında ülkesine dönüp 1999 yılında askeri bir darbe ile gücü eline geçiren Pervez Müşerref'e meydan okuduğunu ilan etti.Havaalanında büyük bir kalabalık tarafından karşılandı.Bu sırada patlatılan bombadan ölmedi fakat 2 ay sonra El Kaide ile ilişkili teröristlerce öldürüldü.Eşi partisinin başına geçti.2008 yılında Pakistan başbakanı oldu.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV