04 Aralık 2016 Pazar

Barok Dönemi Nedir? Barok Dönemi Detaylı Bilgi

Barok Dönemi Nedir? Barok Dönemi Ne Zaman Yaşandı? Barok Döneminin anlamı nedir? Barok Döneminin sanatçıları kimdir? Barokta döneminde erkek rolleri neden hadım edilirdi? Barok Döneminin Almanya sanatçılara kimlerdir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2341 kez okundu
Barok Dönemi Nedir? Barok Dönemi Detaylı Bilgi
Barok kelimesi şekli bozuk inci anlamına gelen Portekizce bir kelimeden doğmuştur bu kabaca 1600 den 1750 ye kadar süren dönemin sanat mimari ve müziği için uygun bir semboldür.

Zıtlıkların sanatta  açık ve koyu renkler, pürüzsüz ve bozuk yüzeyler arasında ve müzikle gürültülü ve yumuşak hızlı ve yavaş arasında bir çağıydı. Başlangıçta karmaşık Rönesans müzikal tarzının bir sadeleştirmesi ve sonraları tüm önceki düşünce akımlarına çok büyük bir meydan okuma gibi görünen yeni estetik yapıların süslenmesi olarak karakterize edildi.

Claudio Monteverdi (1567 1643), erken dönem Barok un en etkili bestecisidir ve eseri Orfeo 1607 genelde çarpıcı bir biçimde ve müzikal olarak ilk başarılı opera olarak görülür. Çoğu barok müziği  basso continuo denen genelde akor basan enstrüman ile (organum,gitar ve arp gibi) bir bas enstürümanın (çelle, keman veya fagot gibi) bir birleşimi olarak çalınan destekleyici bir müzikal eşlik ile abartılı bir konçerto olan bir solo-genelde kemanda veya bir üflemeli çalgıda (blokfülüt,obua veya flüt gibi) çalınan-arasında bir diyaloga dayanırdı.

Kadans veya armonili es  noktaları vurgulanırdı ve pek çok eser yavaş ve hızlı tempo arasında gidip gelen bölümleri hatta simetrik müzik albümleri ayrılırdı. Eski saray dansları gibi bölgesel dans ritimleri  ile birleştirilir ve keman çok yönlülüğü sesi ve güçlü isimleri uygulama becerisi ile söhret kazandı. Daha sonraki barok müzik üzerine düzenli ritim, gergin duygular incelikli melodileri ve çalandan beklenen ustalıkla karakterize edildi.

Barokta operada önde gelen erkek rolleri sıklıkla yüksek vokal oktavlarını sürdürebilmeleri için  ergenlikten önce hadım edilen şarkıcılar tarafından yerine getirilir hadımlar oktavları güçleri vokal esneklikleri ve nefes kontrolleri ile dikkat çekerlerdi.

Erken dönem Barok, İtalyan bestecilerinin (Monteverdi, Francesco Cevalli) motalarında ortaya çıktı, ama tarz sonunda İngiltere’ye (Henry Purcell) , Fransa’ya (François Couperin, Jean Philippe Rameau) ve Almanya’ya (Heinrich Schütz, Dietrich Buxtehude) yayıldı. İtalyan yüksek dönem barokunda, Arcangelo Corelli (1653-1713) ile Antonio Vivaldi (1678-1741) güzel, karmaşık konçertolor yazdılar. Almanya’da aynı dönemde Georg Philipp Telemann ((1681-1767) ile Johann Sebastian Bach (1685-1750) tüm kuzey Avrupadaki kilise cemaatinde ve saray meclislerinde kilise müziğinin Maestrosu olmak için yarışıyorlardı.

 

Anahtar Kelimeler: Barok DönemiBarok Sanatı

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV