05 Aralık 2016 Pazartesi

Ayasofya Hakkında Detaylı Bilgi

Ayasofya hakkında detaylı bilgi. Ayasofya ne zaman inşa edildi? Ayasofya’yı kimler inşa etti? Ayasofya’nın mimarları kimlerdir? Ayasofya’nın anlamı nedir? Ayasofya tarihi ile ilgili gerçekler nelerdir? Ayasofya ne zaman müzeye dönüştürülmüştür?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2106 kez okundu
Ayasofya Hakkında Detaylı Bilgi
Ayasofya Konstantinopolis'te yani bugünkü İstanbul'da imparator Jüstinyen’ in kişisel gözetimi altında bir hıristiyan katedrali olarak inşa edildi kilisenin takdis töreninde bizans hükümdarının eski ahit'e göre kudüs'teki ünlü yahudi tapınağını yaptıran kral süleymanın geçtiği iddaa ettiği söylenir. Ayasofya'nın doğunun gizemciliği ile roma imparatorluk mimarisinin Panteon örneğindeki gibi iddialı ölçülerini birleştirdiği sıklıkla söylenir. 532 ile 537 yılları arasında inşa edilen bu şaheser mimardan ziyade matematikçi olan Miletli İsidoros ve Tralesli Anthemius  tarafından tasarlanmıştır. Kilisenin kubbesi 55 metre yüksekliğindedir  ve dört Pandantifle yani yarım kürenin ağırlığını adet üçgen üzerine eşit olarak dağıtan 4 adet üçgen parça ile desteklenmiştir kubbenin temelindeki kırk pencere içeri güneş  girmesine izin verir ve kubbeyi ağırlığı yokmuş gibi aşağıda ibadet edenlerin üzerinde süzülüyormuş gibi gösterir kilise başlangıçta altın mozaiklerle ve dekoratif motiflerle süslenmiştir sonradan gelen hükümdarlar kutsal şahsiyetlerin bir çok resmini ekletmiştir. Yunanca kutsal bilgeliğin kilisesi anlamına gelen Ayasofya yıllarca depremlerden önemli ölçüde zarar gördü başlangıçta bizans imparatorunun şahsi kilisesi olan Ayasofya Osmanlıların Konstantinopolis'i 1453 yılında işgal etmesinden sonra camiye dönüştürüldü insan resimlerinin islamiyet tarafından yasaklanmasından dolayı figüratif mozaiklerin üzeri alçı ile kapatıldı bugün hala bina içinde görülebilen kaligrafik süslemelerin yanısıra yapıya 4 tane de minare eklendi.

1936 da Mustafa Kemal Atatürk döneminde bina ibadethane olmaktan çıkarıldı ve modern İstanbul'un en fazla turist çeken yerlerinden biri olan Ayasofya müzesine dönüştürüldü. 1993 yılında unesco ayasofya'yı tehlike altındaki tarihi alanlar listesine aldı o zamandan beri binanın temeli güçlendirici ve eski mozaikler çok daha fazlası gün ışığına çıkarıldı.

Anahtar Kelimeler: AyasofyaAyasofyanın Anlamı

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV