07 Aralık 2016 Çarşamba

Avrupa Konseyi Nedir? Avrupa Konseyi Detaylı Bilgi

Avrupa Konseyi Nedir? Avrupa Konseyi niçin kurulmuştur? Avrupa Konseyi ne zaman kurulmuştur? Türkiye Avrupa Konseyine ne zaman üye olmuştur? Avrupa Konseyinin amaçları nelerdir? Avrupa Konseyinin organları nelerdir? Avrupa Konseyi gözlemci ülkeler hangileridir?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2621 kez okundu
 Avrupa Konseyi Nedir? Avrupa Konseyi Detaylı Bilgi
İkinci Dünya Savaşından maddi ve manevi büyük kayıplar ile çıkan Avrupa'da bir daha aynı olayların yaşanması engellemek amacıyla Avrupa Konseyinin oluşturulması düşüncesi ortaya atılmış böylece Avrupa'da gerginliğimi çatışmanın yerini güven ve işbirliğini olması hedeflenmiştir.

 Avrupa Konseyi 10 Avrupa ülkesinin katılımıyla 5 Mayıs 1949 da Londra anlaşması ile kurulmuştur. Merkezi Strazburg da bulunan Avrupa Konseyi'ne şuan 47 devlet üyedir. Türkiye kuruluşundan 3 ay sonra Yunanistan'da İzlanda ile birlikte Ağustos 1949 da AVRUPA Konseyi'ne davet edilerek bu örgütün kurucu üyeleri arasında olmayı hak kazanmıştır. Avrupa Konseyinin amaçları insan hakları hukukun üstünlüğü ve çoğulcu demokrasi ilkelerini korumak ve güçlendirmek azınlıklar acılık hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığı sosyal dışlanma uyuşturucu madde çevre sorunlarına çözüm aramak ve Avrupa’da kültürel benliğinin oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak olarak özetlenebilir kuruluşun temel organları karar organı olan Bakanlar Komitesi Danışma Organı olan Parlamenter Meclisi yerel yönetimlerin geliştirilmesini amaçlayan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi bir denetim organı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Avrupa Konseyi'nin dördüncü unsurunu oluşturmaktadır. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi nezdinde gözlemci statüsü taşıyan ülkeler abd japonya kanada vatikan ve meksika'da israil kanada ve meksika avrupa konseyi parlamenter meclisi nezdinde gözlemci statüsüne sahiptir. 12 artı 12 yedek üye milletvekilimiz den oluşan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Heyeti genel kurul oturumlarına ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Komisyonlarının toplantılarına düzenli olarak katılmaktadır. Avrupa komuta konseyi parlamenter meclisi komisyonları şunlardır:

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu

Siyasi Komisyon

 Göçler ve Mülteciler ve Nüfus Komisyonu

Ekonomik İşler ve Kalkınma Komisyonu

Sosyal Sorunlar ve Aile Komisyonu

Kültür Bilim ve Eğitim Komisyonu

Çevre ve Tarım Komisyonu

Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu

Denetim Komisyonu

Tüzük ve Ayrıcalıklar Komisyonu

Anahtar Kelimeler: Avrupa Konseyi

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV