04 Aralık 2016 Pazar

Atom Bombası Nedir? Atom Bombası Detaylı bilgi

Atom Bombası Nedir? Atom boması nasıl yapılır? Fisyon nedir? Füzyon nedi? Atom bombası nasıl patlar? Radyasyon nedir? Atom bombası ne zaman bulunmuştur? Atom bombası ilk nereye atılmıştır? Atom bombasını ilk kim bulmuştur? Radyasyonun etkileri? Radyasyon nasıl oluşur?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2195 kez okundu
Atom Bombası Nedir? Atom Bombası Detaylı bilgi
 Patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bir bomba çeşididir bombanın yıkıcı gücü uranyum 235uu ve plütonyum  239pu  atomların bölünmesi sırasında açığa çıkan enerji den kaynaklanır atomun çekirdeğinde bulunan ve milyonlarca kişinin hayatını tehlikeye sokabilecek olan bu olağanüstü kuvveti fisyon nükleer parçalanma ve füzyon nükleer kaynaşma tepkimeleri diye adlandırılan iki teknik işlem açığa çıkarmaktır.

Fisyon adıyla bilinen reaksiyon atom çekirdeğinin bölünmesi füzyon isimli reaksiyon ise çekirdeğin büyük bir güçle bir araya getirilip birleştirilmesi olayıdır her iki reaksiyon da çok fazla miktarda enerji açığa çıkarmaktadır atom bombası patlatıldığında bir sarsma dalgası meydana gelir bu dalganın hızı ses hızından yüksektir atom bombası genel olarak bu sarsma dalgasının etkisini artırmak için yerden yüksekte patlatılır. Bu dalga yere çarptıktan sonra yeniden yukarı doğru sıçrar böylece aşağı doğru inip çıkan yeni sarsma dalgalarının oluşmasına yol açar diğer yandan bombanın patladığı yerdeki hava ısınır büyük bir hızla genişleyerek bir boşluk meydana getirir bu boşluğu doldurmak için hücum eden soğuk hava şiddetli bir kasırgaya yol açar atom bombası iki yönden yapıcı ve yıkıcı bir kuvvetle binaları devirin canlıları öldürür.

Atom bombası yapma fikri ikinci dünya savaşı yıllarında gündeme gelmiştir Almanların atom enerjisinden faydalanarak bomba yapabileceklerini düşünen Amerika Birleşik Devletleri Almanlardan önce sonuca ulaşabilmek için çalışmalara başladı projenin başına İtalyan fizikçi Enrico Fermi getirildi. Bu ekibin çalışmaları sonucunda 1942 yılında uranyum çekirdeklerinin zincirleme parçalanması gerçekleştirilmiş ve Aralık 1947’de ilk reaktör çalıştırılmıştır. Bu atom bombasının yapılmasının ilk adımıdır. 4 yıl süren araştırmalar ve 2 milyar dolar masraf sonucu meydana getirilen ilk atom bombasını Abd 16 Temmuz 1945 te New Jersey eyaletindeki Alamogordo hava üssü'nde patlatmıştır ikinci dünya savaşında savaş amacıyla kullanılan ilk atom bombası ikinci dünya savaşı sırasında 6 Ağustos 1945 te Japon şehirlerinden Hiroşimaya atılmıştır patlama anında ve hemen sonrasında yaklaşık 100 bin kişi ölmüştür Hiroşima felaketinde 3 gün sonra yine Amerika'nın Nagazaki'ye attığı bir diğer atom bombası yüzünden patlama anında yaklaşık 40 bin kişi hayatını kaybetmiştir çekirdekten çıkan güç bir yanından insanların ölümüne sebep olurken diğer yandan çok büyük bir yerleşim alanı harap olmuştur.

 

Kalan bölge halkında radyasyon nedeniyle nesiller boyu düzeltilemeyecek genetik ve fizyolojik bozulmalar meydana gelmiştir radyasyon uzayda saniyede 200 bin kilometre gibi çok yüksek bir hızla hareket eden gama ışınlarının nötronlar elektronlar ve benzeri bir kaç tip atom altı parçacıkların oluşur bu parçacıklar insan vücuduna kolaylıkla nüfus edebilir vücudu oluşturan hücrelerin hasan verebilirler bu hasar ölümcül1 kanserin ortaya çıkmasına neden olabilir ya da üreme hücreleri içinde yer alırsa gelecek kuşaklar etkileyecek genetik bozukluklara yol açabilir bu yüzden bir radyasyon parçacığının insana çarpmasının sonuçları son derece ciddi bir atomlar gerektiğini hayatı oluştururken gerektiğini de hayatı yok ederler atomun bu özelliği insanlara aslında ne kadar aciz olduklarını göstermektedir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV