19 Ekim 2017 Perşembe

Atatürk İlkeleri,Atatürk İlkeleri Nelerdir? Atatürk İlkelerinin Önemi

Atatürk İlkeleri Nelerdir? Cumhuriyetçilik Nedir? Halkçılık Nedir? Devrimcilik Nedir? Milliyetçilik Nedir? Devletçilik Nedir? Atatürk İlkelerinin kısa ve detaylı anlamları. Atatürk İlkelerinin açıklamalı anlamları


20 Mart 2017 Pazartesi 08:40
Bu haber 3937 kez okundu
Atatürk İlkeleri,Atatürk İlkeleri Nelerdir? Atatürk İlkelerinin Önemi
Atatürk ilkeleri ,Atatürk devrimlerine temel oluşturan fikir ve düşüncelerdir 6 ana başlık altında toplanabilir.

Cumhuriyetçilik: Yönetim biçimi olarak Cumhuriyet rejimini öngörmek ve bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemektir .Cumhuriyet rejimi bütün vatandaşların eşitliğini ve devlet yönetimine eşit olarak katılmaları temeline dayanır. Bu rejim devletin Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere devletin tüm kademelerinde veraset usulünü kesin olarak reddeder .Bunun yerine seçim ve tayin yöntemini esas alır .Cumhuriyet rejimlerinde sistemin işlemesini de demokratik çok önemli bir faktördür. Bu sistemde kimsenin sınırsız hak ve hukuku yoktur demokrasilerde kişilerin dolayısıyla toplumların özgürlükleri hukuki yolu ile güvence altına alınmıştır bunların sınırlarda adalet ile belirlenmiştir.

 Halkçılık :Halkçılık ilkesine göre kişiler değil din mezhep ırk cinsiyet ve siyasi görüş farkı gözetilmeksizin kanun önünde eşittir .Bu aynı zamanda sınıf ayrıcalıklarını ve sınıf farklılıklarına karşı olmak hiç bireyin ailenin sınıfın veya organizasyonun üstünlüğünü kabul etmek demektir .Halkçılık, Türk vatandaşı olarak ifade edilen bir fikre dayanır. Atatürk'ün anladığı anlamda halkçılık tüm Türk milletini kapsar.

 Laiklik: Yalnızca devlet ve dinin birbirinden ayrılması anlamına gelmez .Aynı zamanda bireylerin hiçbir baskı altında olmadan dinsel inanç ve ibadet yerinin gereğini yerine getirebilmesi demektir. Laiklik ,aynı zamanda eğitim kültür ve yasama alanlarında dinden bağımsız olması anlamını taşır. Buna göre devletin dini düşünce ve dini kuruluşların etkisinden bağımsız olması gerekir .Düşünce özgürlüğü de laikliğin bir gereğidir.

 Devrimcilik: Çağın aklın ve bilimin gerektirdiği yeniliklerin toplumun ihtiyaçları doğrultusunda en kısa zamanda yapılmasını gerektirir. Bu doğrultuda Türkiye'nin devrimler yaparak geleneksel kuruluşlarını model kuruluşlarla değiştirmesini öngörür. Bilimsel gelişmeleri takip etme ve çağı yakalama amaçlarını taşır. Bu ilke Mustafa Kemal'in hedeflerinin özünü temsil eder.

 Milliyetçilik: Kişinin içinde yaşadığı toplumu sevmesi onunla gurur duyması onun her alanda gelişmesi ve yükselmesi için her türlü fedakarlığı yapmasıdır. Atatürk milliyetçiliği birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı bir ırkçılık gibi ayrıştırıcı yaklaşımları kabul etmez. Atatürk milliyetçiliğine bireyler kendi çıkarlarından önce milletin çıkarlarının üstünlüğünü düşünürler. Milliyetçilik, tüm diğer ulusların bağımsızlık haklarına saygılıdır anti emperyalist olmadığı gibi bir hanedanın ya da herhangi bir sınıfın Türk toplumunu yönetmesine karşıdır. Türk devletinin vatanı ve halkı ile bölünmez bir bütün olduğu ilkesine dayanmaktadır. Türkiye cumhuriyetinin bağımsızlığını korumasını amaçlamaktadır.

 Devletçilik :Milli servetin dağılımında adaletin sağlanabilmesi vatandaşların geleceklerinin garanti altına alınması halkın çalışmaya teşvik edilmesi gibi esasları içinde barındırır .Devletin iktisadi hayatın müdahalesi anlamına gelir. Devletçilik ilkesi devletin ülkenin genel ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesi ve ulusal çıkarların gerekli kıldığı alanlara girmesi anlamındadır. Ancak devletçilik ilkesinin uygulanmasında devlet yalnızca ekonomik faaliyetlerin temel kaynağını teşkil etmemiş aynı zamanda ülkenin bütün sanayi kuruluşlarının sahibi olmuştur. Özellikle cumhuriyetin kurulduğu devirlerde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda devletçiliğin önemi daha iyi anlaşılır. O dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti ,devletinin iş yaşamının her alanında halkına karşı üretici yatırım yapıcı ve yol gösterici bir tutum içinde olması gerekiyordu. Devletçilik  d ilkesine göre devlet ,ferdin yerine geçirmemeli çok büyük bir zaruret olmadıkça piyasalara karışmamalı fakat aynı zamanda hiçbir piyasayı  başıboş bırakmamalıdır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV