04 Aralık 2016 Pazar

Atardamar Nedir? Atardamar Hakkında Detaylı-Ayrıntılı Bilgi

Atardamar Nedir? Atardamar ve nasıl çalıştığı ile ilgili detaylı bilgi. Atardamar nerede bulunur? Atardamarın görevleri nelerdir? Atardamarın özellikleri. Atardamarın vücut dış yüzeyine yakın olduğu yerler nerelerdir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2114 kez okundu
Atardamar Nedir? Atardamar Hakkında Detaylı-Ayrıntılı Bilgi
Atardamar; Kanı kalbin sol karıncığından bütün vücuda ve sağ karıncığından da akciğere götüren ve yayan damarlara verilen isimdir. Arter olarak da bilinir akciğer atardamarı hariç diğer atardamarlar temiz kan taşırlar ve kan akışını hızlandırırlar.

Silindirik boru şeklindedirler iki büyük atardamar vardır bunlardan biri akciğer atardamarı ve toplardamarı kalbin sağ karıncığından akciğerlere gider kirli kanı taşır birisi temiz kanı taşır temiz kanı taşıyan aort atardamarı kanın kalpten çıkış noktasıdır içinde oldukça fazla miktarda kan barındırır ve genişliği yetişkin bir insanda iki buçuk santimetre bulmaktadır bu damar temiz kanın damarlara dağıtacak ana damar olduğundan son derece dayanıklı ve güçlü olmalıdır. Kan  bu damardan oldukça yüksek bir basınçla dağıtılır atardamarın tam olması gerektiği gibi buna uygun son derece güzel bir yapısı vardır kalpten çıkan aort ve akciğer atardamarı üç tabakadan meydana gelmiş damarlardır en başta lifli bağ dokudan meydana gelmiş bir dış tabakası vardır bu tabakadaki bağ dokusunun varlığı son derece önemlidir bu doku da bulunan elastik lifler her türlü basınca karşı dayanıklılık sağlamaktadır.

Eğer damarların bu özelliği olmasaydı kalbin atış kuvveti ile son derece basınçlı gelen kan damarlarının yapısını kaçınılmaz olarak bozacak hatta yırtılmalarına neden olacaktı aort damarının orta kısmında düz kaslardan meydana gelen elektrik lifler bulunur bu kaslar gönderilen kanın miktarının ayarlanması için oldukça büyük bir öneme sahiptirler. Kaslar açılarak atardamarın çapını azaltıp artırmaya yarar. Organ ve dokulara giden kan miktarı bu elastik yapı sayesinde dengelenidir.

Aort un ve akciğer atardamarının iç yüzeyinde ise tek sıralı yassı epitel doku dan oluşmuş bir tabaka bulunmaktadır bu dokunun son derece önemli bir özelliği vardır bu doku sayesinde damarın iç yüzeyi adeta cilalanmış gibidir bu cilalı ve yağlı yüzey sürtünmeyi azaltmak ve kanın kolaylıkla ve sürekli olarak akıp gitmesini sağlamaktadır. Aort damarı sona doğru bir yay çizerek ikiye ayrılır. Üste giden damar başka kollara alta ayrılan ise çeşitli yan damarlarla diğer organlara yayılır istirahat koşullarında atardamar akciğerden oksijeni aldıktan sonra genel olarak 10 saniyeden az bir zamanda bunu dokulara ulaştırır ancak ağır egzersiz yapıldığı zamanlarda atar damarlardaki kanın basıncı daha da artar kandaki hücreler artık oksijeni 2 3 saniye gibi kısa bir zaman içinde taşıyabilirler.

Atardamarlar genellikle vücudun dokularına gömülmüş olarak derinlerde bulunurlar ancak bazı yerlerde örneğin el bileğinde şakaklarda boyunda ayak sırtında ve ayak bileğinin yanında yüzeye yakındırlar.Bu bölgelerde her kalp atışında kanın atardamar duvarına basınçla vurarak geçici hissedilebilir basınç o kadar yüksektir ki deri altından bile bu hareket kolaylıkla hissedilebilir atardamarların vücudun dokularında gömülü olması yaşamamız için son derece önemli bir tedbirdir.

Anahtar Kelimeler: AtardamarAort

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV