09 Aralık 2016 Cuma

Astronomi (Gökbilim) Nedir? Astronomi Hakkında Detaylı-Ayrıntılı Bilgi Burada

Astronomi Nedir? Astronominin gelişimi hakkında detaylı bilgi. Astronomi sözcüğü nereden gelmektedir? Astronomi ilk defa ne zaman kullanılmaya başlamıştır? Astronomiyi kullanmaya başlayan ilk uygarlıklar hangileridir? Astronomide başarılı olan en eski uygarlık hangisidir?

08 Aralık 2016 Perşembe 15:08
Bu haber 2339 kez okundu
Astronomi (Gökbilim) Nedir? Astronomi Hakkında Detaylı-Ayrıntılı Bilgi Burada
Gök bilimi, yıldızların yasası anlamına astronomi terimi eski Yunancada astron ve nomus sözcüklerinden türetilmiştir dünya atmosferinin dışında bulunan her çeşit maddenin yıldızlar gezegenler samanyolu galaksisi kuyruklu yıldızlar kutup ışıkları gökadalar ve kozmik fon radyasyonu gibi gözlemlenebilir tüm olayların kökenlerini hareketlerini kimyasal bileşimlerinin fiziksel özelliklerini ve birbirleriyle etkileşimleri inceleyen gözlemleme bilimidir. Astronomi bilimleri en etkili olup yazılı tarihinin başından beri bilinmektedir en eski çağlarda bile insanların astronomi hakkında bilgileri olduğunu arkeolojik bulgular sayesinde anlamaktayız fakat modern astronominin gelişimi özellikle antik çağdaki ve onları izleyen dönemlerdeki matematikçilerin çalışmalar ve orta çağın sonunda keşfedilmiş gözlem aletleri ile mümkün olmuştur.

Fakat modern astronominin gelişimi özellikle antik çağdaki ve onları izleyen dönemlerdeki matematikçilerin çalışmaları ve orta çağın sonunda keşfedilmiş gözlem aletleri ile mümkün olmuştur başlangıçta astronomi yıldız ve gezegenlerin gökyüzündeki konumlarının ölçümünden ibaretti gerekli teknolojik aletler olmadığı için yöntemler çıplak gözle yapılıyordu o zamanlar günümüzdeki gibi sanayi ve ışık kirliliğinin bulunmayışı  antik çağ insanlarına büyük bir avantaj sağlıyordu. Bu yüzden antik çağda yapılan gözlemler günümüzde yapılması imkansızdır. Çin hint sümer kalde mısırtoltek, zapotek ve maya gibi uygarlıklar astronomide oldukça gelişmişlerdi. Örneğin; mayalar teleskopları olmadığı halde Venüs'ün evrelerini ve tutulmalarını tam olarak saptayabilmişlerde nitekim dairesel tarzda dikilmiş olan 6500 yıllık megalitlerin (nabta playa, stonehengel) bu dönemlerde astronomik gözlem amacıyla kullanıldıkları sanılmaktadır.

Ortaçağa gelindiğinde ise el fergani el harezmi el battani ömer hayyam ali kuşçu gibi islâm bilginlerinin astronominin gelişmesinde büyük rol oynadıkları görülür bu bilgiler sonradan batıya aktarılmıştır.

Astronomi 19 ve özellikle yirminci yüzyılda çok büyük bir hızla ilerlemiştir diğer bilim dallarındaki ilerlemelerin astronomiye olan katkılarının yanısıra teleskopların geliştirilmiş olması da çok büyük bir avantaj olmuştur.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV