04 Aralık 2016 Pazar

Aşı Nedir? Aşı Hakkında Detaylı-Ayrıntılı Bilgi

Aşı Nedir? Aşı neden yapılır? Virüs nedir? Antikor nedir? Bağışıklama nedir? Aktif bağışıklama nedir? Pasif bağışıklama nedir? Mikrop nedir? Aşıda antijen nedir? Bakteri nedir? Parazit nedir? Bağışıklık sistemi nasıl geliştirilir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2145 kez okundu
Aşı Nedir? Aşı Hakkında Detaylı-Ayrıntılı Bilgi
Belirli hastalıklara karşı bağışıklık oluşturmak için kişinin vücuduna önceden belli maddeler canlı mikrop, mikrop, mikrop antijenleri verme işlemine aşı denir. Mikropların insan bedeninde çoğalmaları neticesinde enfeksiyon oluşur buna karşı savunma sistemi tarafından antikorlar üretilir.İnsan vücuduna girdiğinde antikor oluşturan maddelere ise antijen denir. Mikropları genel olarak dört ana grupta toplamak mümkündür bunlar bakteriler, mantarlar, virüsler ve parazitlerdir bu mikroorganizmalardan virüsler hariç diğerleri canlılık özellikleri gösteriler bunların kendi başlarına hayatlarını devam ettirebilmeleri üreme özellikleri vardır virüsler ise kendi başlarına yaşama özellikleri olmayan hücreler içine girerek ancak onlardan üreyebilen varlıklardır. Bağışıklık sisteminin hastalık vücudun girmeden diğer bir deyişle hastalık gelişmeden buna sebep olan etkeni iyi tanıması ve onu yenecek  yanıtı geliştirmesi antikor üretmesi aşılamanın temel ilkesidir.

Bu nedenle hastalık yapma yetkisi azaltılmış hastalık etkeni, aşı da kullanılabilir bütün hastalıklar için hastalık yetisi azaltılmış mikroorganizma bulunamayacağı için hastalık etkeni öldürüp etkinin dış kılıfı gibi parçaları yada salgıladığı maddeler aşı olarak kullanıla bilir ya da başka bir bünyenin (insan, at, sığır) mikroba karşı yaptığı antikorları alıp bunların insan bedenine vermek ile olur bu işlerden birincisine aktif bağışıklama ikincisini de pasif bağışıklama denir aktif bağışıklıkta  vücuda antijen verilir vücut kendi gayreti ile antijene karşı savunma maddelerini yani antikorlarını hazırlar pasif bağışıklık ise başka organizmada o mikroba karşı meydana gelmiş antikorlar vücuda verilir etkisi hemen görülür ama birkaç hafta gibi çok kısa bir zaman devam eder aktif bağışıklama da ise aşılama ile bağışıklık süresi yıllarca devam eder.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV