08 Aralık 2016 Perşembe

Asal Sayı Nedir? Asay Sayılar Detaylı-Ayrıntılı Bilgi

Asal sayılar nelerdir? Asal sayıların gelişimi ile ilgili detaylı bilgi. Asal sayıların tanımı. Asal sayıların kullanıldığı alanlar. Bir sayısının asal sayı olup olmadığı. Sıfır sayısının asal sayı olup olmadığı.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2391 kez okundu
Asal Sayı Nedir? Asay Sayılar Detaylı-Ayrıntılı Bilgi
Sadece 2 böleni olan doğal sayılar bire ya da kendisine bölünebilir. 100 den küçük asal sayılar şunlardır: Asal sayılarla ilk olarak Eratosthenes (MÖ 300) uğraşmıştır. Öklit milâttan önce 300 ise asal sayıların sonsuz olduğunu ispatlamıştır. Asal sayılar doğal sayıların yapı taşlarıdır her iki basamaklı çift sayı iki asal sayının toplamı ve her iki basamaklı tek sayı ile üç basamaklı sayının toplamıdır. Ayrıca her doğal sayının en küçük pozitif çarpanları daima asaldır asal sayılar hakkında hala bilmeyenler vardır bunlar üzerinde çalışılmaktadır.

1 sayısının asal olup olmadığı yönünde tartışmalar vardır fakat genel olarak 0 ve 1 asal sayı olarak kabul edilmemektedir. Bunun nedeni 0 sayısının kendisine bölünen ve bölen sayısının ikiden fazla olmasıdır 1 sayısı da aynı şekilde kendisinden başka böleni olmadığı için asal sayı olarak kabul edilmemektedir  Asal sayılar sadece matematikte değil farklı alanlarda kullanılmaktadır iki büyük asal sayının çarpımını çarpanlarına ayırma çok zor olduğu için asal sayılar bankaların internet sayfalarının ya da askeri sistemlerin gizli şifrelerinin düzenlenmesinde kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Asal SayıAsal Sayılar

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV