02 Aralık 2016 Cuma

Arşimet Kimdir? Arşimet Detaylı-Ayrıntılı Bilgi

Arşimet Kimdir? Arşimet nerede doğmuştur? Arşimet suyun kaldırma kuvvetini nasıl bulmuştur? Arşimet’in icat ettiği eserler nelerdir? Arşimet kim tarafından öldürülmüştür?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2287 kez okundu
Arşimet Kimdir? Arşimet Detaylı-Ayrıntılı Bilgi
Yunan matematikçi fizikçi astronom filozof ve mühendis tir. Babası da ünlü bir astronomudur Sicilya'nın Sirakuza kentinde doğmuştur dönemin önemli bilim merkezi olan İskenderiye'de eğitim almıştır hayatı boyunca matematikle ve bilimsel çalışmalar ile ilgilenmiştir araştırmacı bir kişiliğe sahiptir suyun kaldırma kuvvetini bulmuştur bu keşif bilime büyük bir katkıda bulunmuştur söylentiye göre Sirakuza’nın  despot kralı eğer o kentin tanınmış kuyumcusuna som altından bir taç yapmasını emreder kuyumcu tacı yapar fakat kral tacı som altından yapıldığından emin olmak ister bu amaçla Arşimet’e başvurur  Arşimet işte bu sorunun cevabını ararken  suyun kaldırma kuvvetini bulduğunu söylenir pekçok matematik tarihçisi integral hesabın kaynağının da Arşimet olduğu kanaatindedir.

Bunların yanı sıra ilk kez bir dairenin çevresinin çapına oranını pi sayısını tam olarak hesaplamış;  silindir ve diğer geometrik şekillerin alan ve hacimlerinin nasıl hesaplandığını göstermiştir bugün bile hala kullanılan pratik keşiflerinden biri Arşimet vidası dır bu vida eğimli olarak olarak dönen halka boru şeklinde olup genellikle gemiden suyu çıkarmak için kullanılır mancınığı keşfetmiş ve ağır yükleri kaldırmak için  makaralar ve kaldıraç sistemlerini bulmuştur icatlarını Romalıların 2 yıllık kuşatmaları sırasında doğduğu şehrin savunmasında askerleri başarıyla kullanılmıştır Arşimet yaşadığı dönemin en büyük bilim adamı olarak görülmektedir ne var ki Romalılar Sirakuza’yı zapt ettiklerinde pek çok insanla birlikte Arşimet’i de öldürmüşlerdir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV