07 Aralık 2016 Çarşamba

Armoni Nedir? Armoni Hakkında Detaylı Bilgi

Armoni Nedir? Aralık Nedir? Nota Nedir? Akor Nedir? Armoninin gelişim hikayesi nasıl olmuştur? Armoni ne zaman keşfedilmiştir?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2185 kez okundu
Armoni Nedir? Armoni Hakkında Detaylı Bilgi
Müzik bir melodi ile başlayabilir ama ona rengini veren armonidir. Armoni iki veya daha fazla notanın aynı anda çalınmasına denir fakat teknik açıdan geniş ve karmaşık bir konudur pek çok teorisyen kariyerinin önemli bir bölümünü bunu inceleyerek geçirirler. İki nota arasındaki mesafeye aralık denir ve aralıklar sayılarla ifade edilir örneğin la ile mi  arasındaki mesafe 5 li aralık denir. İlk çok sesli müzik orta çağda ortaya çıktı ve bu noktada besteciler dörtlü beşli aralıkları tercih ettiler dolayısıyla paralel bir armonik dizi bir dizi dörtlü ve beşli aşağıdan melodileri takip ediyordu ancak rönesansa gelindiğinde triadlar armoninin başlıca birimi olmuş yüzyıllarca da böyle kalmıştır ki bugün için  hala öyledir. Triadlar üçlü aralığa dayanan akorlar yani art arda ya da aynı anda işitilen üç veya daha fazla notanın oluşturduğu üçlü aralığa dayanan kombinasyonlardır.

Akorlara majör ve minör değerleri veren tam olarak onların meydana getiren aralıklardır. Bir triadı oluşturan notalarr yeniden düzenleyip armoniyi çeşitlendirmek için kullanılan diğer bir araç olan çevrimde ortaya çıkarılabilir. Armoninin pek çok işlevi vardır bir müzik parçasının kıyafet giydirme müziğe derinlik katmak bir melodi yankılanmak tamamlamak veya ona altan  sağlam bir destek vermek dinleyiciye keyif veren kulağa dengeli ve sakin gelen armoni ses uyumu denirken Kulak tırmalayıcı tuhaf veya dengesiz gelene de ses uyumsuzluğu denir . Tonal müzik ses uyumsuzluğunun istikrarsızlığının olmasa sıkıcı olur istikrarlı olması yeterince tatmin edici olmazdı kulağımıza uyumu veya hoş geldiğinin yanıtı müzik tarihinin seyrinde değişkenlik göstermiştir uygun olup olmadığının bile artık tartışma konusudur.

Anahtar Kelimeler: ArmoniAralıkAkorNota

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV