07 Aralık 2016 Çarşamba

Anot Nedir? Katot Nedir? Anot-Katot Detaylı Bilgi

Anot Nedir? Katot Nedir? Anot nasıl oluşur? Katot nasıl oluşur? Anot ve katot’tan nasıl faydalanılır. Anot ve katotun kullanıldığı yerler neresidir?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 5331 kez okundu
Anot Nedir? Katot Nedir? Anot-Katot Detaylı Bilgi
Genelde pozitif yüklü elektrot özgül iletkenliği farklı bir ortama akımın girmesini sağlayan elektrot katodun tam zıttıdır. Anotun pozitifliği ve negatifliği duruma göre değişebilmektedir örneğin galvanik kimyasal bir reaksiyon reaksiyonlarında anot sadece eksi yüklü olur.

Genellikle bir pilin pozitif ucudur elektronlar anottan aletin negatif ucu olan katı da doğru akarlar bir elektron tüpündeki elektronlar ise katottan anota akarlar.  Anot bir elektrik devresinin yüklü elektrotlarından biridir diğeri katottur. Aktif bir devrenin bir kutbu olan anot  hem devrenin içindeki hem de devrenin dışındaki elektron akışına yardımcı olur. Pilin içinde elektronlar katottan anota doğru akarlar. Pilin dışında ise anottan katoda doğru akarlar. Anotun en çok kullanıldığı yer kalgalvinik piller ve aküdür. Akü anotun negatif temas alanıdır. Odksidasyonun olduğu yerde anot negatif ilişkidir.

Reaktif bir çevrenin içinde bulunan bir metal nesnenin ya da yüzeyin paslanma derecesini azaltmak için kullanılan özel bir anot türü vardır örneğin bir geminin metal omurgasi için çinko alüminyum yada magnezyumdan yapılan bir anot geminin omurgası için Çinko, alimünyum ya da magnezyumdan yapılan bir anot geminin omurgasına elektriksel olarak bağlanır Anot zamanla içinde bulunduğu suda çözünür bu şekilde omurganın metali paslanmaktan korunmuş olur.  Anotun kullanıldığı başka bir ticari alanda katot ışın tüplerinin kullanıldığı normal televizyon ve bilgisayar monitörleridir. Katodun olduğu bir yerde anotta olmak zorundadır .

Bir televizyondaki elektronlar elektron silahı gibi davranan katottan yayılırlar. Elelektronlar tüpün seyredilen ucundaki anota doğru ateşlenirler ve ışığa hassas ekrandaki güçlü mıknatıslar tarafından yönlendirilirler.

Anotlar elektrikli kaplamalarda da kullanılırlar. Bu işlemde kaplanan metalin bir anotu bu metallin tuz solüsyanuna daldırılır. Örneğin gümüş kanat gümüş sülfat solüsyonlar satırlar solüsyonda çözüldükçe metalik gümüş yorumları katot gibi davranan bir halka ya da zincire doğru çekilir ve yüzeyde birikirler bu şekilde bir metal obje nin tabanı değerli bir metal görüntüsününü alır.

Anahtar Kelimeler: AnotKatot

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV