08 Aralık 2016 Perşembe

Altı Gün Savaşları Detaylı-Ayrıntılı Bilgi

Altı Gün Savaşı Nedir? Altı Gün Savaşı nasıl gelişmiştir? Altı Gün Savaşına katılan ülkeler kimdir? Altı Gün Savaşında hangi ülkeler taraftır? Altı Gün Savaşına Amerika Destek vermiş midi? Altı Gün Savaşını kim kazanmıştır.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2193 kez okundu
Altı Gün Savaşları Detaylı-Ayrıntılı Bilgi
5 haziran 1968 de İsrail-Arap ittifakı Mısır Suriye Ürdün arasında başlayan ve 6 gün süren savaşın adı verilen isimdir . Arap İsrail Savaşı'nın nedenlerinden birisi Mısır devlet başkanı Nasırın 1948 ve 1956 yenilgilerinin intikamını almak istemesidir. Sovyetler birliği de Mısır ve Suriye silahlandırarak bu savaşta kışkırtıcı rol oynamıştır o sırada ABD'nin Vietnam'da savaşıyor olması ve bütün dikkatini oraya yöneltmesi bu savaşta İsrail'e gerekli desteği veremeyeceği fikrine yol açmıştı aynı dönemde Suriye ile İsrail ve Ürdün ile İsrail arasındaki gerilimlerin şiddeti artmıştı.

Savaş İsrail'in kesin üstünlüğüyle bitti 1960 1980 arası Ortadoğu gelişmelerinde 1967 Arap İsrail savaşı bir dönüm noktasıdır. İsrail 6 gün içinde topraklarını 4 katına çıkarmıştır işgal ettiği topraklar Batı Şeria ve Gazze şeridi yani Filistin'in 1948 de işgal sırasında eksik kalan son iki parçasını Suriye'ye ait olan Golan tepelerini ve Mısır'a ait olan dev Sina yarımadasını içeriyordu. Kudüs 1948 savaşı'ndan beri doğu ve batı olmak üzere ikiye bölünmüş durumdaydı batı Kudüs şehri modern kısmıydı ve İsrail'in elindeydi artık dini mabetleri içeren doğu Kudüs yani bir anlamda gerçek Kudüs ise Arap tarafında kalmıştı. İsrail 1967 6 gün savaşı ile kentin büyük kısmını da ele geçirdi böylece Yahudi ulusunun sembolü haline gelmiş olan ağlama duvarı on dokuz yüzyıl sonra yeniden Yahudilerin egemenliği altına girdi savaş İsrail'in kesin üstünlüğüyle bitti.

Bu savaştaki önemli olaylardan biri de savaşı gözlemlemek üzere gönderilen Uss Liberty adlı Amerikan gemisinin İsrail tarafından saldırıya uğratılmasıydı. 1967 savaşı sonrası 400.000’den fazla mülteci Filistin’in Doğu Yakası’na geçti. Böylece Ürdün en büyük mülteci kamplarının barındıran ülke oldu. İsrail’in BM Kararını uygulamaması sonraki dönemde büyük sıkıntılar doğurdu.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV