26 Eylül 2017 Salı

Alternatif Enerji Kaynakları, Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir? Alternatif Enerji Kaynakları Bilgi

Alternatif enerji kaynakları nelerdir? Alternatif enerji kaynakları nasıl kullanılır? Alternatif enerji kaynaklarının kullanımında artış var mı? Alternatif enerji kaynakları en çok hangi alanlarda kullanılır? Alternatif enerji kaynaklarından en çok hangisi kullanılır.


21 Mart 2017 Salı 09:04
Bu haber 3929 kez okundu
Alternatif Enerji Kaynakları, Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir? Alternatif Enerji Kaynakları Bilgi
Petrol,kömür doğalgaz gibi klasik enerji kaynakları yerine başka kaynakları kullanarak elde edilen enerji türüdür. Bunlara doğada sürekli var olan güneş, rüzgar, hidrojen, hidroelektrik, jeotermal gibi enerji kaynaklarıdır. Karbon gazı olarak adlandırabileceğimiz petrol kömür gibi enerji kaynakları meydana geliş tarihi itibariyle yenilenmeleri çok uzun sürdüğünden yenilenmeyen kaynaklar olarak da adlandırılırlar. Allternatif enerji kaynakları ise yenilenen bilirler ve doğaya zarar vermemeleri nedeniyle değerlidirler alternatif enerji kaynaklarının başlıcaları şunlardır;

1.Güneş Enerjisi: Alternatif enerji kaynaklarının en önemlilerinden birisi ,güneş enerjisidir. Güneş kollektörleri güneş enerjisinin kullanımındaki aracı elemanlardır.Güneş enerjisini toplayıp ısı ve elektriği dönüştürürler. Genellikle 1 su deposu ile birlikte çatılara yerleştirilen kollektörler depoda bulunan suyun ısınmasını sağlar.Isınan su bir yandan evin sıcak su ihtiyacını karşılarken diğer taraftan su ısıtma tesisatında verilerek evin satılması için kullanılabilir.

2. Rüzgar Enerjisi: Alternatif enerji kaynaklarından birisi de rüzgarlardır. Dünyanın her yerinde kullanılmalı kolayla olan rüzgar ,temiz olması, yenilebilir olması gibi sebeplerden dolayı faydalanılması en kolay olan enerji çeşitlerinden biridir. Bu kolaylıkları sebebiyle 1990' lardan itibaren tüm dünyada rüzgar enerjisine olan ilgi artmıştır .Özellikle Danimarka ,Almanya, Amerika gibi ülkeler rüzgar enerjisinden geniş ölçüde faydalanan ülkelerdir.

3. Jeotermal Enerji:  Yeryüzünün kabuğunda bulunan alternatif enerji kaynaklarından biridir. Bu enerjiye jeotermal enerji denir. Bu enerjinin ilk kullanım alanı en eski çağlardan beri kaplıcalar olmuştur .Ancak jeotermal enerjiden elektrik üretmek için santraller kurulması 20. yüzyılda başlayan bir uygulamadır.

4. Dalga Enerjileri: Yenilebilir alternatif enerji kaynaklarından bir diğeri de okyanus veya deniz gibi büyük su kütlelerine meydana gelen dalgalardır. Ancak bu şekilde enerji üretmek bazı zorlukları vardır. Örneğin tuzlu sudan enerji elde edebilecek yapıların patlamaya dayanıklı olması gerekir .Patlamaya dayanıklı yapılar ise maliyeti kurulum ve bakım giderleri yüksek olacaktır. Buna rağmen sahillerinde güçlü rüzgarlar olan ülkeler, enerji ihtiyaçlarının %5’ten fazlasını dalga enerjisinden karşılayabilirler.

5. Gelgit Enerjileri: Gelgitler ve okyanus akıntıları sırasında büyük su kütleleri yer değiştirir.Yer değiştiren su kütlelerinin sahip olduğu kinetik ve potansiyel enerjinin türbine aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile gelgit enerjisi elde edilir.Bu enerji den faydalanmak için gelen suyun tutulması için uygun bir baraj kapatılır. Suyun tutulması için, gelmesi sonrasında yükseklik farkından yararlanarak elektrik üretilir. Elektrik üretimi için türbinlerden yararlanılır.

6. Akıntı Enerjileri: Okyanuslardaki düzenli akıntıların sahip olduğu kinetik enerjinin kullanılmasıdır. Bunun için denizlerin tabanında türbinler yerleştirilir .Türbinler akıntıların kinetik enerjisiini elektrik enerjisine dönüştürür.

7. Hidrojen: Önemli bir enerji kaynağı olmasına rağmen dünyada tek başına bulunmuyor olması kullanımında bazı zorluklar çıkarır. Elde edilebilmesi için su ve doğalgaz gibi elementlerdeki hidrojen ayrıştırılması gerekir. Bu şekilde elde edilen hidrojen pillerine yakıt hücresi adı verilmektedir. En önemli özelliklerinden birisi temiz olmasıdır. Bugün otomobillerde benzin ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum, benzin kullanılan otomobillerden çıkan kirli havanın yüzde 30- 40 oranında azalmasına neden olmuştur .Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kullanılması planlamaktadır. Bu konuda en önemli girişimleri ve çalışmaların yapıldığı ülke İzlanda’dır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV