04 Aralık 2016 Pazar

Alkali Metal Nedir?Alkali Metal Detaylı-Ayrıntılı Bilgi

Alkali Metaller nelerdir? Alkali Metaller nerelerde bulunur? Alkali Metallerin özellikleri nelerdir? Alkali Metaller nasıl oluşur? Alkali Metaller nasıl etkileşime girerler? Alkali Metaller detaylı bilgi.

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 1917 kez okundu
Alkali Metal Nedir?Alkali Metal Detaylı-Ayrıntılı Bilgi
Periyodik tablonun birinci grubunda yer alan metaller bu elementlere ait hidroksitler kuvvetli baz özelliği gösterir bazik anlamına gelen alkali metaller adıyla anılırlar. Fransiyum hariç tamamı yumuşak yapıda ve parlak görünümdedir alkali metaller değerlik tabakalarında tek elektronu kolayca kaybederek artı 1 yüklü iyonlar oluştururlar.

Bu nedenle kuvvetli indirgendiler. Mekanik özellikleri gereği parlak olmasına rağmen diğer metallerin aksine bıçakla kesilebilecek kadar yumuşaktırlar. Diğer metallerden ayrıldıkları bir başka husus ise yoğunlukları ve erime noktalarının oldukça düşük olmasıdır. Lityum, sodyum ve potasyum yoğunlukları sudan daha küçüktür sezyumun erime noktası öyle düşüktür ki sıcak günlerde sıvı halde bulunabilir alkali metallerin su ile etkileşimi son derece şiddetli bir su ile reaksiyona girerek hidrojen gazı değerler bulundukları periyotta iyonlaşma enerjileri en küçük atom ve iyon çapı ise en büyük olan elementlerdir aleve tutulduklarında çeşitli renkler oluştururlar li, na ve k tuzu çözeltisine batırılmış bir platin tel alevi sırasıyla kırmızı sarı ve menekşe renge boyar ısı ve elektriği çok iyi iletirler birkaç istisna dışında bileşikleri yörükleri doğada en fazla bulunan alkali metaller sodyum ve potasyum dur yer kabuğunda bulunan elementler içinde altıncı ve yedinci sıraya alırlar lityum daha az bulunsa da hemen hemen tüm kayalarda az miktarda rastlanır rubidyum sezyum çok az bulunur radyoaktif bir element olan fransiyum ise doğada hiç bulunmaz fransiyum ancak nükleer reaksiyonlardan az miktarda bulunurlar.

Anahtar Kelimeler: Alkali Metal

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV