04 Aralık 2016 Pazar

Alevilik Nedir? Alevi Kimdir Detaylı-Ayrıntılı Bilgi

Alevilik nedir? Alevi nedir? Kimler alevi sayılır? Alevi olmak için ne yapmak lazım? Alevilik nereden gelir? Alevilik’te belli başlı kurallar nelerdir? Aleviler Hz. Ali’yi neden severler?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2069 kez okundu
Alevilik Nedir? Alevi Kimdir Detaylı-Ayrıntılı Bilgi
ALEVİ kelimesi Hazreti Ali taraftarları Hazreti Ali yanlısı anlamını taşır Hazreti Ali ‘yi severek onun yolunu doğru kabul edenlere Alevi denilmektedir.

Alevinin temeli Hazreti Ali,  Ehlibeyt Hazreti Ali,  Hazreti Fatıma, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin den oluşan ev halkı ve on iki imam Alevilerin Hazreti Muhammed'den sonra önder olarak tanıdıkları Hazreti Ali ile Hazreti Fatımanın soyundan gelen kişilerdir.

Bunlar; İmam Ali İmam Hasan İmam Hüseyin İmam Zeynel Abidin İmam Muhammed Bakır İmam Cafer Sadık İmam Musa Kazım İmam Ali Rıza İmam Muhammed Taki İmam Ali Naki İmam Hasan Askeri İmam Mehdî sevgisidir.

Alevi inancına göre doğru yoldakiler ancak ehlibeytin ve  Oniki imamın yolumdan gidenlerdir ehlibeytin ve on iki imamın yolundan gidenler fırka i naciye veya güruhu naci olarak adlandırılırlar Alevilik Türkiyedeki başlıca iki islam mezhebinden biridir yaklaşık bir yıldan beri Anadolu topraklarında varlıklarını sürdüre Alevilerin Türkiye'deki toplam nüfusunun 20 milyon civarında olduğu bilinmektedir. Sünnilikten sonra en fazla  mensubu olan ikinci ben hep Aleviliktir.

Anahtar Kelimeler: AleviAlevilikEhlibeyt Kimdir

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV