06 Aralık 2016 Salı

Albert EİNSTEİN Kimdir? Albert EİNSTEİN Detaylı Bilgi

Albert Einstein kimdir?Albert Einstein nerede doğmuştur? Albert Einstein eserleri. Albert Einstein çalışma yaptığı alanlar? Albert Einstein hangi teorileri üretmiştir? Albert Einstein hakkında detaylı ve ayrıntılı bilgi.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2200 kez okundu
Albert EİNSTEİN Kimdir? Albert EİNSTEİN Detaylı Bilgi
Yahudi asıllı Alman fizikçi, 1879 yılıonda Almanya'nın Ulm kentinde doğdu.Einstein, İsviçre'de gördüğü eğitimin ardından  Zürih Politeknik Enstütüsüne girdi.1933 yılında Hitler'in yahudilere karşı ırkçı tutumu sebebiyle Alman vatandaşlığından çıkartılan Einstein ,Amerika'ya gitti.Aynı yıl Almanya'da iktidardaki Nazi Partisi tarafından çalışmalarına izin verilmeyen 40 bilim adamı adına Atatürk'e bir mektup yazdı.Bu bilim adamlarının Türkiye'de çalışmalarını istedi.Atatürk ,Einstein'in bu ricasını kabul etti.40 bilim adamı İstanbul Üniversitesinde çalışmaya başladı.

Einstein daha sonra Dr.Chaim Weizmann ile Kudüs Musevi Üniversitesini kurdu.1945 yılında Roosevelt'e bir mektup yazmış ve nükleer silah üretiminin mümkün olduğundan bahsetmiştir.İlerleyen yıllarda nükleer silahların oluşumuna neden olduğu için pişmanlık duyduğunu ifade etmiştir.1948 yılında ise Brendeis Üniversitesinin komitesinde görev alan Einstein, 1955 yılında 76 yaşında iç kanama sonucu hayatını kaybetti.
1921 yılında Nobel Fizik Ödülünü alan Einstein'in pekçok ödül ve nişanı vardır.

Albert Einstein, rölativite teorisi ile ışık hızının kütlesi olan her maddede sınırlayıcı bir hızının olduğunu ,kütle ve enerjinin eşit olduğunu söylemiştir.1916 yılında yerçekiminin , zaman -mekan eğrisinin belirleyicisi olduğu yönündeki rölativite teorisinin matematik formülünü tamamlamıştır.  Ardından yer çekimi, elektromanyetizm ve atomaltı parçacıkları ile ilgili çetişli kanunlar belirlemiştir. Rölativite terosinin dışında kuantum terosine de büyük katkıları bulunmuştur Geçtiğimiz yüzyılın ve aynı zamanda bilim tarihinin en önemli bilim adımı olarak kabul edilen Albert EİNSTEİN, evrenin tesadüflerle oluşamayacak kadar harika bir düzeninin olduğunu ve bü mükemmelliğin ancak bir Yaratıcı tarafından yaratılmış olabileceği sonucuna varmış büyük bir fizikçidir. Yazılarında da Allah'a olan inancından sık sık söz eden Einstein "Dinsiz bir toplum topaldır" sözleriyle dinle bilimin ayrılmaz bir bütün olduklarını ifade etmiştir.

Anahtar Kelimeler: Albert Einstein

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV