02 Aralık 2016 Cuma

Alacahöyük Neredir? Alacahöyük Detaylı Bilgi

Alacahöyük nerededir? Alacahöyük kazıları ne zaman başlamıştır? Alacahöyük’te hangi uygarlıklar yaşamıştır? Alacahöyük’ten çıkan tarihi eserler nerede sergilenmektedir? Alacahöyük’e nasıl gidilir? Alacahöyük’te yaşam süren uygarlıklar hangileridir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2075 kez okundu
Alacahöyük Neredir? Alacahöyük Detaylı Bilgi

Çorum'un Alaca ilçesinin kuzeybatısında bulunan höyük. 310 metre uzunluğunda 277 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğindedir. Eski çağlarda çok önemli bir dini tören ve sanat merkezi olan Alacahöyük'te yapılan araştırma sonucunda 14 yerleşim yeri saptanmış ve buralarda Friglerden başlayarak Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan kalıntılar ortaya çıkarılmıştır ayrıca milattan önce 1200 lerde Friglere ait bir bölge olması nedeniyle Alacahöyük'te o döneme ait yollar kaldırım döşemeleri ve  taş ev kalıntıları bulunmuştur. Kazılarda ele geçirilen diğer kalıntıların ise milattan önce 2300 arasındaki Hitit dönemine ait olduğu görülmüştür kalıntıları günümüze kadar ulaşan surlar, suların güneyindeki yapılar, sokaklar, su kanalları, fırınlar, kaldırımlar yapılar ve tapınaklar sarayın kalıntıları o yıllarda burada gelişmiş bir kentin yaşadığını göstermektedir.

MÖ. 3200-2000 yılları arasında Çorum ve çevresinde devlet sistemine göre yönetilen küçük şehir devletleri kurmuş olduğu ve bu devletlerin Alacahöyük ve çevresinde yoğunlaştığı ile yapılan kazılardan anlaşılmaktadır. Yapılan araştırmalarda 13 kral mezarı ve içlerinde çeşitli madenlerden silahlar ve kullanım eşyaları büyük ve boğa heykelcikleri bulunmuştur bu zengin buluntulardan dolayı bu mezarların kral veya prenslere ait mezarlar olabileceği düşünülmüştür yine tüm bunlar o dönemde çok güçlü bir medeniyetin var olduğuna işarettir Alacahöyük'te ele geçen buluntular Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile 1941 de ziyarete açılan Alacahöyük Müzesi'nde sergilenmektedir Alacahöyük 1988 de Milli Park ilan edilmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV