06 Aralık 2016 Salı

Akşemseddin Kimdir? Akşemseddin Hakkında Detaylı Bilgi

Akşemseddin kimdir? Akşemseddin nerede doğmuştur? Akşemseddin nerede yaşamıştır? Akşemseddin ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki hocalık ilişkisi nasıldır? Akşemseddin kim tarafından yetiştirilmiştir?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2165 kez okundu
 Akşemseddin Kimdir? Akşemseddin Hakkında Detaylı Bilgi
On beşinci yüzyılın en büyük islam alimlerinden birisidir 1389 yılında Şam'da dünyaya gelen Akşemseddin Hacı Bayram veli nin öğrencisi ve Fatih Sultan Mehmet in hocasıdır İstanbul'un manevi fatihi olarak bilinmemekle birlikte saç ve sakalın beyazlaması ve beyaz elbiseler giymesi sebebiyle Akşemsettin veya Akşeyh olarak da anılır Hazreti Ebubekir soyundan gelir büyük islam alimi Akşemseddin medrese öğreniminden sonra seçkin alimler arasında yer almış ve hikmet dolu kitaplar hazırlamıştır tıp, astronomi, matematik ve biyoloji alanında dönemin önde gelen alimlerinden biri sayılmıştır Osmanlı medreselerinde görev yaptığı yıllarda çok sayıda öğrenci getirmiş yetiştirmiştir.

 

Asıl ününü Hacı Bayram Veli ile tanışmasından sonra kazanmıştır. İlmi konulardaki başarısı tasavvuf konusunda da kendini gösterdikten sonra ikinci Murat kendisine Fatih Sultan Mehmet'in hocası olma görevini vermiştir. İstanbul'un fethedilmesinde Fatih birçok konuda yardım ederek büyük yararlar sağlamıştır Fatih Sultan Mehmet tarafından da büyük sevgi ve saygı gören Akşemsettin dünya malına önem vermesi ile bilinir ve türbesi Bolunun Göynük ilçesine 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Akşemseddin Kimdir

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV