06 Aralık 2016 Salı

Akıncı Nedir? Akıncılar Hakkında Detaylı ve Ayrıntılı Bilgi

Akıncı nedir? Akıncıların tarihi, akıncıların işleyiş yapısı, akıncıların görevleri, akıncılar kime bağlı görev yaparlardı, akıncıların genel görevleri, akıncılar nasıl seçilirdi, akıncılar kime bağlıydı?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2727 kez okundu
Akıncı Nedir? Akıncılar Hakkında Detaylı ve Ayrıntılı Bilgi
Osmanlı devletinin askeri teşkilatında düşman ülkelere ani baskınlar düzenleyerek yıpratma harekatında bulunan hafif süvari gruplarına verilen isimdir. Yalnızca akın yapmakla kalmaz aynı zamanda düşmanın genel durumu hakkında istihbari bilgiler toplarlardır.

Babadan oğula geçen Akıncılık yalnızca Türklere has askeri bir sınıftı bu askeri sınıf günümüzdeki komando birliklerine benzediğini söylenebilir. Akıncıların ordu birlikleri de tüm diğer beylikler gibi komuta kademesinin bölünürdü. On akıncıyı onbaşı, yüz akıncıyı subaşı,  bin akıncı'yı binbaşı kumanda ederdi. Bu kuman'da zinciri bütün kuvvetlerinin başında olan akıncı beyi tamamlardı. Rütbeleri sancak beyi derecesinde olan akıncı beyleri çok iyi özelliklere sahip olup doğrudan doğruya sultandan emir alırlardı akıncıların arasında seferlerde yararlılık gösteren gruplar vardı bunlar Tımarlı ve Tavcılar grubu olarak anılırdı. Tavcılar aynı zamanda kazalarda çeribaşı idiler. Akıncı adı 1826 yılında resmen ortadan kalkmıştır.

Anahtar Kelimeler: AkıncıAkıncılar

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV