02 Aralık 2016 Cuma

Akadlar Kimlerdir? Akad Devleti Detaylı Bilgi

Akadlar Kimlerdir? Akad Devleti Nerede Kuruldu? Akad Devletinin tarihi? Akad Devletinin Hükümdarları? Akad Devleti hakkında açıklamalı bilgi, Akad devletini kim yıktı? Akad Devleti ne zaman yıkıldı?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 3365 kez okundu
Akadlar Kimlerdir? Akad Devleti Detaylı Bilgi
Milattan önce 4000 yılında Arap yarımadasından Mezopotamya gelip yerleşen Sami kökenli topluluk kral Sargon Sümerleri yenerek fırat nehri boylarında bu devleti kurmuştur tarihteki ilk düzenli orduya sahip bu yeni kurulan devletin başkenti Agade oldu. Akadlar Sümer kültüründen etkilendiler ve bu kültürü Önasya’ya yaydılar tarımda ileri olan topluluk su kanalları inşa etmiş önemli mimari eserler oluşturmuşlardı en önemli mimari eserleri zafer anıtı ile Agade mabetleridir.

3. bin yılın ortalarında yaklaşık 200 yıl boyunca Mezopotamya da varlık gösteren Akadlar tüm Mezopotamya'yı egemenlikleri altına alan ilk topluluktur kendilerinden önce idareciler kent kralı olarak anılırken Akadlarla birlikte evrenin kralı simgesini ortaya çıkmıştır kral sargon ve torunu naram sin akad imparatorluğu nun en önemli iki lideridir naram sin in ölümünden sonra Akad devleti parçalanmış ve Zagros’lardan gelen barbar Gutilerin eline geçmiştir.

Mezopotamyalılar tarafından dağların canavarı olarak adlandırılan barbar Gutiler 70 yıllık hakimiyet süreleri zarfında Mezopotamya'da büyük yıkımlara açlık ve sefalete neden olmuşlardır. Olumlu hiçbir gelişme kaydedememişlerdir. Sümer kentleri Akadların zayıflama döneminde yeniden egemenliklerini elde etmişlerdir üçüncü ur sülalesinin Mezopotamya'da yükselişe geçmesi ile birlikte Akadların dönemi son bulmuştur.

Anahtar Kelimeler: Akad DevletiAkadlılar

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV