06 Aralık 2016 Salı

Ahilik Nedir? Ahilik Hakkında Detaylı Bilgi

Ahilik nedir?Ahilik ne zaman kurulmuştur? Ahiliği kim yaymıştır? Ahilik öğretisinin temel ilkeleri nelerdir? Ahilik öğretisini Türkiye'de kim uygulamaktadır? Ahilik örğtesi ile yapılmak istenen nedir?

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2150 kez okundu
Ahilik Nedir? Ahilik Hakkında Detaylı Bilgi
 Osmanlı devletinin kuruluşunda büyük hizmetler gören on üçüncü yüzyılda Anadolu'da yaşayan Türklerin esnaf ve sanatkarlar birliği çalışma esas ve usuller ini teşkil eden sosyo ekonomik bir Türk kurumu ahiler Osmanlı insanlığın yetişmesi ve terbiyesinde de etkili olmuşlardır.
11 yüzyılın ikinci yarısından itibaren Anadolu'ya girmeye başlayan müslüman Türkler Türkistan'da ticaret ve sanayi merkezlerinde yaygın olan güzel ahlak ilkelerinden beraberlerinde getirdiler müslüman kardeşinin yardımına koşmak onun hatalarını kusurlarını affedip husumet ve düşmanlık ve onay yaklaşmamak kendisinin başkalarından üstün görmek böbürlenmemek şükretmek aza kanaat getirmek bu güzel ahlak kurallarının başlarında gelmekteydi.
1171 - 1262 yılları arasında yaşamış olan Ahi Evren horasan ve Maveraünnehir'de iken Fahreddin Razi Ahmet Yesevi ve Şihabüddin Sühreverdi gibi alimlerden ders almış ardından Anadolu'ya gelerek Kayseri'ye yerleşmiş ve tebliğ vazifesini başlamıştır özellikle Türkistan'dan gelen esnaf teşekküllerini aynı çatı altında toplayıp teşkilatlandırdı aralarında islam ahlakını dayalı bir birlik ve kardeşlik kurdu böylece ahilik teşkilatı ortaya çıktı Anadolu'da 600 yıl boyunca varlık gösteren ahilik teşkilatı sultan üçüncü Ahmet döneminde dek sürdü ahilik teşkilatında ki mertebeler ise şöyleydi:

  1. teşkilata yeni giren yiğitler
  2. ahi bölükleri
  3.  halife
  4. Şeyh
  5. Şeyh-ül Meşayıh

Anahtar Kelimeler: Ahilik Nedir

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV