05 Aralık 2016 Pazartesi

Ağırlık Ölçü Birimleri Nelerdir? Ons Nedir? Karat Nedir?

Ağırlık ölçü birimleri nelerdir? Ağırlık ölçü birimlerinden ons nedir? Ağırlık ölçü birimlerinden karat nedir? Ağırlık ölçü birimleri nerede ve ne zaman kullanılmaya başladıkları ile ilgili detaylı bilgi.

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 2478 kez okundu
 Ağırlık Ölçü Birimleri Nelerdir? Ons Nedir? Karat Nedir?
 
Ağırlık ölçüsü birimi kilogramdır ağırlık ölçü birimleri onar onar büyüyüp küçülür ve kilogramın katlarını meydana getirir kilogramın binde birine gram bin fazlasına ise ton denir.
Atomik kütle birimi yada dalton oldukça kütleli maddelerin bilhassa atom ve moleküllerin kütlelerini hesaplamak için kullanılan ölçü birimidir. Bir karbon  1 2 (C-12) atomunu kütlesinin 12 de birine eşittir. Bunun sebebi karbonun en kararlı ve en kolay bulunabilen elementlerden biri olmasıdır bir kütle birimi olan gram uluslararası birim sisteminde ki kütle birimi kabul edilen kilogramın binde biridir.
0,200 grama eşit olan kütle birimi ne karat denir. Karat elmas ve diğer değerli taşların kütlelerinin ölçümünde kullanılan bir başka kütle birimi olan ons yada troy ons Ortaçağ Avrupa'sının önemli ticaret şehirlerinden biri olan troyes (Fransa) kentinde kullanılan troy ağırlık sistemine ait ölçü birimidir.
Ons çoğunlukla platin gümüş altın gibi değerli metallerin veya yakut elmas gibi değerli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılmaktadır beyonce 31,3 47 68 grama eşittir 1000 kilogram dan oluşan kütle birimi ne ise ton denir büyüklükleri ifade ederken kilogram yeterli gelmemekte daha büyük değerler ortaya çıkmaktadır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV