02 Aralık 2016 Cuma

Afrodisias Nedir?Afrodisias nerede kurumuştur?

Afrodisias hakkında detaylı bilgi, Afrodisias nerede kuruldu, Afrodisias'ın şimdiki yer aldığı şehirler, Afrodisias'ın ünlü olmasının nedeni nedir?

15 Nisan 2016 Cuma 17:21
Bu haber 2517 kez okundu
Afrodisias Nedir?Afrodisias nerede kurumuştur?
Antik çağlardan kalma bir kenttir günümüzde Aydın ilinin Karacasu ilçesine bağlı Gevre köyü yakınlarında yer almaktadır. Kentin geçmişi ile ilgili çok büyük olmasa da bazı kaynaklarda on üçüncü yüzyılda kurulduğu bilinmektedir.
Zamanında sanat mimari ve heykeltraşlık alanında önde gelen şeherlerden biriydi yapılan arkeolojik kazılar ve bilimsel çalışmalar neticesinde bu şehirdeki ilk yerleşmenin MÖ. 11 yüzyılda olduğu tespit edilmiştir.
Şehir en parlak zamanlarını roma döneminde yaşamıştır bu kentin sanatçı insanları kendi bölgelerinden sağladıkları değerli mermerlerden Heykeller ve çeşitli yapı elemanları ürettiler yaptıkları eserlerin güzelliği her tarafı yayılınca bir sanat okulu kurarak afrodisyas stilini oluşturdular eserlerini imparatorluğun heryerine sattılar
Ayrıca kendi şehirlerine de 500 yıl boyunca mükemmel sanat eserleriyle donattılar fakat şehir Bizans döneminde eski parlak günlerini veda etmek zorunda kaldı ardından meydana gelen depremler yangınlar ve dış saldırıları nedeniyle şehir harab oldu. Afrodisyas dan günümüze kalan eserler ise 10 bin kişilik tiyatro hamam mabet stadyum surlar, odeon ve Akrapoldür.

Anahtar Kelimeler: AfrodisyasAfrodisias Nedir

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV