08 Aralık 2016 Perşembe

1 Günün 24 Saat Olma Nedeni ?

Bir günde 24 saat var.Acaba hiç düşündünüz mü? Neden 15 yada 18 sat değilde 24 saat. 1 günün 24 saat olmasının geçmişi Antik Mısrlılara dayanıyor.Antik Mısırlılar, neye dayanarak 1günü 24 saat olarak baz almışlardır?1 günün 24 saat olmasının Antik Mısırlılara dayandırılması, nedenleri ve daha fazlası...

05 Aralık 2016 Pazartesi 09:36
Bu haber 1829 kez okundu
1 Günün  24 Saat Olma Nedeni ?
 Bir gün Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşünü tamamlaması için gerekli süredir.Bir günün 24 saate bölünmesinin geçmişinin antik Mısır’a dayandığı tahmin ediliyor. Ancak günümüzde onluk sayı sistemi yaygın olarak kullanılmasına rağmen neden bir günün 24 saate bölündüğü sorusu akla gelebilir.

Mısırlıların  zamanı ölçmek için güneş saati kullandıkları biliniyor.Mısırlıların ayrıca bir günü  daha küçük zaman dilimlerine ayıran ilk medeniyet oldukları  tahmin ediliyor.Güneş saatleri düz bir yüzey değişimler takip edilerek  zamanın ölçülmesine dayanıyordu.Ancak geceleri bu yöntem kullanılamadığından  günün karanlık bölümünde  zamanı ölçebilmek için yıldızların gökyüzündeki hareketleri takip ediliyordu.

Mısırlılar, gökyüzündeki 36 yıldızı  ve yıldız kümesini gözlemleyerek  bir yılı on günlük 36 parçaya ayırıyordu.Bu yıldızlardan 18 tanesi  gün batımı ile gün doğumu arasındaki zamanı ölçmek için kullanılıyordu. Alacakaranlık zamanlarını belirlemek için 3’er yıldız kullanılırken , 12 yıldız gökyüzünün tam olarak karanlık olduğu dönemin daha küçük zaman aralıklarına bölünebilmesini sağıyordu.Bu yıldızlardan her birinin ortaya çıkışı bir saati gösteriyordu.Ancak Mısırlılar, gündüzü ve geceyi  bugünkü gibi 12’şer saatlik bölümlere ayırmışsa da saatlerin uzunluğu  birbirine eşit değildir.

Gündüzü ve geceyi daha küçük zaman aralıklarına ayırmak için 12’li sayı sistemini kullanmalarının  ise farklı sebepleri olduğu düşünülüyor.Bunlardan biri o dönemde  sayı saymak için çoğunlukla parmaklardaki  eklemlerin  kullanılması ( bu yöntemde her bir eldeki  baş parmak kullanılarak diğer dört parmaktaki  eklemler sayılıyordu.)12 aynı  zamanda  bir yıldaki Ay döngülerinin  sayısını  gösteriyor.12’li sayı sisteminin  tercih edilmesinin  nedenlerinden birinin 12’nin tam sayı bölenlerinin  sayısının  fazla olması olduğu düşünülüyor.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV