06 Aralık 2016 Salı

YSK; HSYK Seçimlerinin Tam Sonuçlarını Bu Gün Açıkladı!

12 Ekim 2014 günü Adli ve İdari Yargıda asıl ve yedek üyelikler için yapılan seçimin sonuçlandığı açıklandı. Hükümet kanadının paralel yapıyla mücadalede çok büyük önem verdiği bu seçimin hükümetin istediği şekilde sonuçlandığı açıklandı. Kurulun asli görevinin Hakim ve Savcıların atanması olduğu ve Hakim ve Savcı atamalarında büyük rol oynadığı için hükümetin üzerine çok düştüğü açıklandı.

12 Ekim 2014 Pazar 23:16
Bu haber 424 kez okundu
YSK; HSYK Seçimlerinin Tam Sonuçlarını Bu Gün Açıkladı!
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na adli ve idari yargıdan 10 asıl ve 6 yedek üyelik için yapılan seçimden Yargıda Birlik Platformu zaferle çıktı. Platform, 10 asil üyeliğin 8'ini alırken, 2 üyeliği de bağımsız adaylar aldı. Yargıçlar Sendikası ve YARSAV'ın varlık gösteremediği seçimler sonunda platformun 22 üyeli HSYK içindeki temsil gücü 15 üyeye çıkması hükümete derin bir nefes aldırdı.

 Anayasa'da 2010 yılında yapılan değişiklikle 22 üyeli HSYK'nın 15 üyesinin Yargıtay ve Danıştay ile yerel mahkemelerden (adli ve idari yargıdan) seçilmesi esası getirilmişti. 2010'da yapılan ilk seçimden sonra yerel mahkemelerdeki ikinci HSYK seçimleri yapıldı. Seçimde  Yargıda Birlik Platformu (YBP), Yargıçlar Sendikası ve YARSAV'ın ortak listesi ile bağımsızlar yarıştı. Seçimde 45'i adli, 16'sı idari yargıdan olmak üzere 61 aday yarıştı. Seçimde adli yargı mensupları 7 asıl 4 yedek üye, idari yargı mensupları ise 3 asıl 2 yedek üye için oy kullandı.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV