11 Aralık 2016 Pazar

Yargıtay'ın Kayıp-Kaçak Bedeli Kararı!!!

Elektrik abonelerine müjdeli haber geldi.Yargıtay’ın geçmiş yıllarda elektrik abonelerinden alınan kayıp kaçak bedeli için emsal teşkil edecek kararı abonelerin paralarını geri alma yolunu açtı.Artık elektrik dağıtıcısı firmalar ,kayıp-kaçak bedeli adı altında abonelerinden bir bedel alamayacak.Geçmiş yıllarda firmanın kestiği kayıp-kaçak bedelleri geri ödenecek.

24 Aralık 2014 Çarşamba 11:12
Bu haber 975 kez okundu
Yargıtay'ın Kayıp-Kaçak Bedeli Kararı!!!
 Yargıtay'ın 'Elektrik abonesinden kayıp kaçak parası alınamaz' kararı, vatandaşın şimdiye kadar ödediği paraların da geri alınmasının yolunu açtı. Bugüne kadar yapılan itirazlar Yargıtay tarafından olumlu sonuçlar verildi. Emsal niteliğini taşıyan karar sonucu, aboneler dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçak bedelini tahsil edebilecek. Sadece 2014 yılı için vatandaştan alınan para 5-6 milyar lirayı buldu. Bu bedel 36.9 milyon aboneye bölündüğünde, her abonenin 2014 yılı için 162 liralık alacağı olduğu ortaya çıkıyor. Üstelik vatandaş, elektrik dağıtım firmalarından ödediği paraları geriye dönük olarak da talep edebilecek. Vatandaşın geriye dönük 10 yıllık alacağını talep etmesi durumunda ise abone başına alınacak miktarın 1000lirayı geçeceği tahmin ediliyor.   .apple-converted-space" style="font-family: Verdana, sans-serif; line-height: 107%; text-align: justify;"> 


Elektrik dağıtım şirketleri, abone grubuna göre değişmekle birlikte (konut, sanayi, ticarethane, resmi daire gibi) faturanın yaklaşık yüzde 14'ünü 'kayıp-kaçak bedeli' olarak tahsil ediyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun "Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez" diyerek aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmettiği karara konu dava, Mersin Silifke'de bir elektrik abonesinin şikayeti ile  başlamıştı. Abone, elektrik faturalarından alınan kayıp-kaçak parasının yasalara aykırı olduğunu belirterek, iadesi için başvurmuştu. Yargıtay,abonenin başvurusunu haklı görerek dağıtıcı firma tarafında kesilen kayıp-kaçak bedelini geri alabilmesinin yolu açıldı.


 Abonelerin, kayıp-kaçak parasını alabilmek için Yargıtay'ın son kararını emsal gösterip dağıtım şirketi aleyhine dava açmaları gerekiyor. Davada aboneler, hem halen tahsil edilen kayıpkaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de geçmiş 10 yıllık bedelin iadesini talep edecek. Abonelerin, faturaları 2 bin lira altı ise tüketici hakem heyetine (fatura tutarına göre), 2 bin lira üstü ise mahkemeye başvurmaları gerekiyor.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV