08 Aralık 2016 Perşembe

Selenelion Nedir?Selenelion Ne Zaman Gerçekleşir

8 Ekim 2014 Çarşamba günü gözyüzü bilimcileri tarafından gerçekleşeceği söylenilen Selenelion olayının ay tutulmasının gerçekleştiği esnada güneşin aniden yükselmesi olarak adlandırıldığı ve toplam iki ile dokuz dakika arasında nadiren yaşanan bu olayın görülebileceği açıklaması yapıldı. Selenelion nedir? Selenelion ne zaman gerçekleşecek?

24 Şubat 2015 Salı 22:26
Bu haber 1690 kez okundu
Selenelion Nedir?Selenelion Ne Zaman Gerçekleşir
 Selenelion adı verilen olayda, Ay tutulması yaşanırken, Güneş’in hızla göğe yükseldiği gözlenebileceği,  Dünyanın atmosferi sayesinde gözlemlenecek Selenelion esnasında, Ay ve Güneş birbirlerinden 180 derece ayrı olarak konumlanacak. Ancak atmosferde ışığın kırılması sonucu her iki gök cismi ufukta ayrı ayrı belirecek. Bu sayede Güneş doğumundan önce, Ay da tam tutulmadan önce birkaç dakika boyunca gözlemlenebileceği açıklanmıştır.

Amerika kıtasında 8 Ekim gündüzünde, Asya ve Pasifik'te ise akşam gözlemlenecek tutulmada, Güneş doğudan yükselirken batıda Ay tutulması gerçekleşecek. Bulunulan konuma göre, gözlem süresi 2 ila 9 dakika arasında değişeceği bildirilmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV