20 Ekim 2018 Cumartesi

MTV Borcu Olanlara Maliyeden Açık Mektup!

Ülkemizde yaşanan en büyük sorunlardan birisi olan Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmesini kolaylaştırmak isteyen Maliye Bakanlığının, Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu olan mükelleflere mektup yazarak onları ikna etmeye çalışacağı öğrenildi.


05 Ekim 2014 Pazar 12:39
Bu haber 575 kez okundu
MTV Borcu Olanlara Maliyeden Açık Mektup!
 Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre;

6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren kısmının kamuoyuna tanıtımı amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığınca tanıtım ve bilgilendirme kampanyası gerçekleştirileceği, Söz konusu kampanya, geniş kitlelere ulaşılması amacıyla 17 değişik mecrayı kapsayacağı bildirildi.

Kampanyaya göre; 'Vergide Fırsat Zamanı' sloganı ve logosuyla 13 Ekim 2014 tarihinde düzenlenecek tanıtım ile başlanacak ve kanundan yararlananların ilk taksit ödemelerini yapacağı son tarih 31 Aralık 2014'e kadar devam edileceği,

Kampanya kapsamında, 5 milyon civarındaki MTV, trafik nakit cezası borçlularına da PTT aracılığıyla bilgilendirme mektubu gönderileceği,

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'torba yasadan' en iyi faydalanacak MTV veya seyrüsefer nakit cezası borçlularını 'bu önemli fırsattan' yararlanmaya davet etti,

Yasanın, söz konusu borçlulara fazla aşırı ciddi avantajlar sunduğunu dile getiren Şimşek, bu vesileyle vasıta sahiplerinin borç sorunlarının sona ereceğini anlatım etti.

Yasa ile 30 Nisan 2014 tarihinden evvela tahakkuk eden MTV ile kesilen seyrüsefer nakit cezalarından 11 Eylül 2014 tarihsel itibarıyla kesinleşmiş borçlara yapılandırma olanağı getirildiğini belirten Şimşek, 'Kanundan faydalanılması halinde bu borçlara ait birikmiş faiz ve gecikme zammı tutarından vazgeçilecek. Bunun yerine enflasyon oranında güncelleme yapılarak borç yükünde ciddi bir indirim sağlanacak' dedi.

'Herkese ulaşmak istiyoruz'

Maliye Bakanı Şimşek, yasanın yalnızca MTV ya da seyrüsefer nakit cezası olanlara değil, fazla aşırı geniş bir kesime ciddi fırsatlar sunduğunu bildirdi.

Bunun için de bakanlık bürokratlarının Kurban Bayramı'ndan sonra sahaya ineceklerini ve geniş bir bilgilendirme kampanyası başlatılacağını söz eden Şimşek, amaçlarının yasadan yararlanabilecek herkese ulaşmak olduğunu söyledi.

Şimşek, hukuk kapsamına tahsil edilen konularla ilgili borcu bulunan herkesin, bundan faydalanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kampanya

Bakanlığın tanıtım ve bilgilendirme kampanyası kapsamında şunlar yapılacak:

MTV ve seyrüsefer nakit cezası borçlularına 5 milyon tane bilgilendirme mektubu PTT vasıtasıyla gönderilecek. Mektupta; ilk şekilde 6552 sayılı kanunun bu borçlara ait getirdiği olanaklara yer verilirken, devamında mektup üretim tarihsel itibarıyla borç tespitinin yapıldığı bilgisi ve borcun ayrıntılarının öğrenilebileceği sorgulama ve iletişim kanalları anlatılacak. Söz konusu bilgilendirme mektubu, son çağda oluşturulan 'Mükellef Bilgilendirme Mektup Standartları' çerçevesinde hazırlanacak.

Bilboard ve dijital reklam alanları kullanılacak

MTV, seyrüsefer nakit cezası ve vasıta muayene borçluları için karayolları üstünde bulunan billboard, megaboard, raket panolar ve otobüs duraklarının reklam panoları, otobüs art sima reklam alanları kullanılacak.

Vergi borçluları ile nüfus, seçim, askerlik nakit cezaları ve tahsil kredi borçluları için yüksek süratli tren ve yörekent trenleri benzeri toplu nakil araçları ile büyükşehirlerdeki metro istasyonları, halk binaları benzeri vatandaşların sıkı şekilde olduğu yerlerde afiş, bilboard, megaboard ve dijital reklam alanları da gene ilanların kullanıldığı yerlerden olacak.

 

5838 sayılı kanunun ilgili maddesinde düzenlenen hurda vasıta teslimine ve motorlu taşıt olma vasfını kaybeden taşıtlara ait 31 Aralık 2014 tarihine kadar sürecek avantajlara ait tanıtım çalışmaları yapılacak.

Havalimanlarında da bilgilendirme yapılacak

Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa havalimanlarının iç ve hariç hat terminallerindeki yolcu bekleme salonları ve bagaj bekleme platformlarındaki megalight, raket pano ve dijital ekranlar kullanılacak.

kent merkezlerinin sıkı yerlerinde bilgilendirici el broşürleri dağıtılacak.

- Radyo ve internet reklamı verilecek, stantlar açılacak

Kampanya kapsamında radyo spotları ve internet reklamı yoluyla medya araçları ve dijital platformlardan yararlanılacak.

Vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklar vasıtasıyla tanıtım ve bilgilendirme stantları açılacak.

TÜRMOB, SMMM ve YMM Odaları benzeri uğraş örgütleri ile endüstri ve ticaret odalarında toplantılar düzenlenerek uğraş mensuplarının etken bir biçimde bilgilendirilmesi, sorularının cevaplandırılması ve önerilerinin alınması sağlanacak.

Bürokratlar sahaya inecek

Gelir İdaresi başkan yardımcıları başkanlığında vilayetler ziyaret edilecek ve mahalli teşkilatla ortak bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk'ün başkanlığında haftalık değerlendirme toplantıları ile bütün kentlerde yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi yapılarak, tanıtım ve bilgilendirme kampanyası ve kanunun uygulanması süreci yakından takip edilecek.

Ayrıca, TÜVTÜRK’ün geciktirilmiş vasıta muayenelerine ait tanıtım kampanyasına da destek verilecek.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV