11 Aralık 2016 Pazar

Jandarma ve Polis Mağdur Vatandaşın Evine Gidecek!

Jandarma ve Polis artık vatandaşın evine gidecek. İçişleri Bakanı Efkan ALA’nın yayımladığı bir genelgeye göre suç mağduru vatandaşların Jandarma ve Polis Karakollarına çağrılması yerine evlerine gidilerek gereken adli ve idari işlemlerin buradan yapılacağı, vatandaşın daha fazla manen zarara uğratılmaması için devletin elinden geleni yapacağı açıklandı.

05 Ekim 2014 Pazar 13:20
Bu haber 2472 kez okundu
Jandarma ve Polis Mağdur Vatandaşın Evine Gidecek!
 Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre;

Vatandaş memnuniyeti için güvenlik hizmetlerinin en kısa zamanda, en  yakın yerden ve ilk kademeden sunulabilmesinin büyük önem taşıdığı ifade edilen  genelgede, kolluk kuvvetlerinden, suç mağduru vatandaşları karakola çağırma  yerine evine veya iş yerine giderek hizmet vermeleri istendi.

Bakanlıkça başlatılan çalışmayla özellikle hırsızlık, kapkaç, gasp  gibi suçlarda şikayetçi veya mağdurların işlemlerinin daha kısa sürede  bitirilmesi amaçlanıyor. Bunun için vatandaşın müracaat, olay yeri, görgü, tespit  ve bilgi alma tutanakları polis merkez amirlikleri veya jandarma karakol  komutanlıklarına çağrılmadan, olay yerinde düzenlenecek.

Yasal zorunluluk gerektirmeyen durumlarda, mağdurun veya bilgi sahibi  konumundaki engellilerin işlemleri bulundukları yerde yapılacak. Suçtan zarar gören veya bilgi sahibi durumundaki kadınlarla ilgili  işlemler ise kadın görevlilerce yürütülecek. Kadın görevlinin bulunmaması  durumunda söz konusu şahısların müracaatları polis merkezi veya jandarma  karakollarına davet edilerek alınacak.

Trafik kazalarında mağdur ve şikayetçilerle ilgili işlemler de kaza  yerinde tamamlanacak. Ancak söz konusu kişilerin sağlık durumları elvermemesi  durumunda işlemler sevk edildikleri sağlık kuruluşlarında tamamlanacak.  Şahısların polis merkezlerine gelmesine gerek kalmayacak.

Kolluk kuvvetlerince gerçekleştirilen adli ve idari nitelikteki  tebligat işlemleri de ilgili kişilerin ev veya iş yerlerine giderek yapılacak. İhbar ve müracaatın gizlilik veya hassasiyetine göre vatandaşların  bulunduğu yerlerde verilen hizmetlerin sivil görevlilerce yürütülmesine özen  gösterilecek. Hassas ihbar ve müracaatlarda vatandaşın evine resmi üniformalı  polis gitmeyecek. İşlemlerin polis merkezlerinde veya jandarma karakollarında  yürütülmesi zorunluluğu olmadığı sürece vatandaşlarla öncelikli olarak telefonla  iletişime geçilecek. Onlara görevlilerin bulundukları yere geleceklerine ilişkin  bilgi verilecek.

 Uygulamanın etkin ve hızlı yürütülmesi için gerekli görülmesi  durumunda yaya veya motorize ekip sayıları da arttırılacağı açıklandı.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV